IT TIMER, Multifunction timing relay, with separate control input, Number of contacts: 1, CO contact, AgNi, Rated control voltage: 24…48 V DC, 24…230 V AC, Continuous current: 5 A, Screw connection
Technical Specifications:
| Depth | 57.9 mm |
| Depth (inches) | 2.28 inch |
| Height | 98 mm |
| Height (inches) | 3.858 inch |
| Width | 17.5 mm |
| Width (inches) | 0.689 inch |
| Net weight | 57 g |
| Storage temperature | -40 °C…70 °C |
| Operating temperature | -25 °C…50 °C |
| Humidity | 25 – 75%, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Rated control voltage | 24…48 V DC 24…230 V AC |
| Power rating | 8 VA @ 230 V AC 0.4 W at 24 V DC |
| Status indicator | LED green (U/t): flashes when time runs, lights permanently with supply voltage applied LED yellow (R): relay closed |
| Time ranges | 0.05 s – 1 s 0.5 s – 10 s 3 s – 60 s 0.5 min – 10 min 3 min – 1 h 0.5 h – 10 h |
| Setting tolerance | 5 % |
| Max. reset time after voltage interruption | 100 ms |
| Basic accuracy | ±6% (of scale-end value, for time range 0.05 s – 1 s) ±1.5% (of scale-end value, for all other time ranges) |
| Min. pulse duration | 50 ms |
| Repeat accuracy | <0.5 % or ±5 ms |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 5 A |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Max. switching voltage, DC | 30 V |
| Min. switching power | 10 mA @ 12 V 100 mA @ 5 V |
| AC switching capacity (resistive), max. | 1250 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 90 W |
| Contact type | 1 CO contact (AgNi) |
| Mechanical service life | 1 x 106 switching cycles |
| Design | Installation housing; 1TE |
| Suitable for front mounting | No |
| Version | with separate control input |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | No |
| Resistance to vibration EN 61812-1 | 10 Hz…60 Hz: 0.15 mm 60 Hz…150 Hz: 2 g |
| Rated voltage | 300 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | II |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 3 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 1.6 kV |
| Impulse withstand voltage | 2.5 kV |
| Protection degree | IP20 |
| Wire connection method | Screw connection |
| Stripping length, rated connection | 7 mm |
| Tightening torque, max. | 0.5 Nm |
| Clamping range, rated connection | 2.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.25 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 23 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.25 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.25 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.25 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.25 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 2.5 mm² |
| Blade size | size PH1 |





Reviews
There are no reviews yet.