SAFESERIES, Relay module with positively driven contacts 2 NC and 4 NO contacts forcibily guided (EN 61810-3 type A) AgSnO gold-plated, Rated control voltage: 24 V DC ±10 %, Continuous current: 6 A, Screw connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 59.8 mm |
| Depth (inches) | 2.354 inch |
| Height | 89.4 mm |
| Height (inches) | 3.52 inch |
| Width | 29.8 mm |
| Width (inches) | 1.173 inch |
| Net weight | 63.3 g |
| Storage temperature | -40 °C…70 °C |
| Ambient temperature | -25 °C…55 °C |
| Operating temperature | -40 °C…70 °C |
| Humidity | 5…85 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 19f8b897-8687-40cb-b680-a1c1db5fdebc |
| Ambient temperature (operational), max. | 70 °C |
| Connection cross-section AWG, min. | AWG 20 |
| Connection cross-section AWG, max. | AWG 16 |
| Type of conductor | rigid copper conductor flexible copper conductor |
| Tightening torque, max. | 1 Nm |
| Rated control voltage | 24 V DC ±10 % |
| Rated current DC | 25.5 mA |
| Power rating | 620 mW |
| Status indicator | Green LED |
| Protective circuit | Free-wheeling diode |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 6 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 400 V |
| Max. switching voltage, DC | 250 V |
| Min. switching power | 2 mA @ 24 V 10 mA @ 12 V 100 mA @ 5 V |
| Inrush current | 30 A / 20 ms |
| AC switching capacity (resistive), max. | 1500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 144 W @ 24 V |
| Switch-on delay | ≤ 20 ms |
| Switch-off delay | ≤ 20 ms |
| Contact type | 2 NC and 4 NO contacts forcibily guided (EN 61810-3 type A) (AgSnO gold-plated) |
| Mechanical service life | 10 x 106 switching cycles |
| Operating altitude | ≤ 2000 m above sea level |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | No |
| Colour | Anthracite |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| UL94 flammability rating component | Component: Socket UL94 flammability rating: V-2 Component: Relay cover UL94 flammability rating: V-2 Component: Relay baseplate UL94 flammability rating: V-0 |
| Insulation coordination according to | IEC 61984 |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 3 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 2.5 kVeff/ 1 min |
| Type of isolation at input and output | Basic insulation |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 2.5 kVeff / 1 Min. |
| Type of isolation at neighbouring contacts | Basic insulation |
| Dielectric strength of open contact | 1.5 kVeff /1 min. |
| Dielectric strength to mounting rail | 4 kVeff / 1 Min. |
| Impulse withstand voltage at input and output | 2.5 kV |
| Impulse withstand voltage at neighbouring contacts | 2.5 kV |
| Protection degree | IP10 |
| Certificate no. (cULus) | E223474 |
| Wire connection method | Screw connection |
| Stripping length, rated connection | 7 mm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Tightening torque, max. | 1 Nm |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 20 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. (AWG) | AWG 20 |
| Wire cross-section, solid, max. (AWG) | AWG 14 |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, finely stranded, min. (AWG) | AWG 20 |
| Wire cross-section, finely stranded, max. (AWG) | AWG 14 |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 0.75 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.