Limit value monitoring, Input : 0-10 V, Output 2 x transistor
Technical Specifications:
| Depth | 63.2 mm |
| Depth (inches) | 2.488 inch |
| Height | 15 mm |
| Height (inches) | 0.591 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Length | 91 mm |
| Length (inches) | 3.583 inch |
| Net weight | 29.6 g |
| Storage temperature | -25 °C…60 °C |
| Operating temperature | -20 °C…60 °C |
| Humidity at operating temperature | 0…95 % (no condensation) |
| SIL in compliance with IEC 61508 | None |
| MTTF | 681 a |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 35d83707-6a3b-45b5-b9f8-6ba8184c863e |
| Input current | 0.5…20 mA |
| Input resistance, current | 50 Ω |
| Voltage drop | 1 V |
| Cut-off frequency (-3 dB) | 100 Hz |
| Number of outputs | 2 |
| Configuration | Potentiometer |
| Current consumption | 15 mA |
| Nominal power consumption | 1.5 VA |
| Protection degree | IP20 |
| Rail | TS 35 |
| Step response time | <250 µs (switching threshold at 90% of max. input signal; RI ≤ 1 kΩ) |
| Temperature coefficient | ± 250 ppm/K 350 ppm/K |
| Voltage supply | 24 V DC ± 20 % |
| EMC standards | EN 55011 EN 61000-6 |
| Galvanic isolation | between input ⁄ output ⁄ supply ⁄ relay |
| Type of connection | TOP connection Screw connection |
| Clamping range, rated connection | 1.5 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Long specification | Trip amplifier for monitoring a 0…10 V standard signal with two switching outputsTrip amplifier in 6 mm width for analogue 0…10 V standard signals with two PNP-transistor switch outputsfor monitoring an upper and lower threshold (adjustable via potentiometer).DIP switches can be used to select a range of 300 mV to 10 V, 30 mV to 1 V, and 10 mV to 100 mV on the input side.Add-on housing for TS35 rail mountingDimensions: L/W/H 91/ 6/ 63.2 mmTension-clamp connection / Nominal cross-section 1.5 mm2Protection degree: IP 20 Input 0…10 V ranges 300 mV…10 V / 30 mV…1 V / 10 mV…100 mVOutput Double switching output PNP/ 50 mA per channel adjustable via potentiometerSwitching hysteresis 1 % of inputStep response time < 250 us (10…90 %)Temperature coefficient < 250 ppm KAuxiliary power 24 V DC +/- 20 %Ambient temperature range 0°C…+50 °C Isolation 1.5 kVApprovals cURus, CSAType MCZ SC 0-10V |
| Short specification | Trip amplifier for monitoring a 0…10 V standard signal with two switching outputsTrip amplifier in 6 mm width for analogue 0…10 V standard signals with two PNP-transistor switch outputsfor monitoring an upper and lower threshold (adjustable via potentiometer). DIP switches can be used to select a range of 300 mV to 10 V, 30 mV to 1 V, and 10 mV to 100 mV on the input side. |





Reviews
There are no reviews yet.