Rectifier circuit
Technical Specifications:
| Height | 58 mm |
| Height (inches) | 2.283 inch |
| Width | 20 mm |
| Width (inches) | 0.787 inch |
| Net weight | 34.76 g |
| Storage temperature | -45 °C…100 °C |
| Operating temperature | -30 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7cI |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Design | Component housing |
| Height with TS 32 | 67.5 mm |
| Height with TS 35 | 63 mm |
| Segment | Measurement – Monitoring – Setting |
| Version | Surge protection for measurement and control |
| Width + mounting tolerance | 20.2 mm |
| Output voltage, note | Ud = 0.9 x Ua |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | II |
| Rated control voltage | 230 V AC |
| Rated current AC | 1.5 A |
| Design | Component housing |
| Version | Surge protection for measurement and control |
| Surge voltage category | II |
| Pollution severity | 2 |
| Cross-section | 2.5 mm² |
| Type of connection | Screw connection |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Clamping range, rated connection | 4 mm² |
| Clamping range, min. | 0.5 mm² |
| Clamping range, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 12 |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible, AEH (DIN 46228-1), max. | 2.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.