Power supply, switch-mode power supply unit, 12 V
Technical Specifications:
| Depth | 125 mm |
| Depth (inches) | 4.921 inch |
| Height | 130 mm |
| Height (inches) | 5.118 inch |
| Width | 32 mm |
| Width (inches) | 1.26 inch |
| Net weight | 650 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Humidity at operating temperature | 5…95 %, no condensation |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6d8cdf22-8230-4af8-86c8-3558c716666d |
| Certificate No. (cURus) | E255651 |
| AC input voltage range | 85…277 V AC |
| Connection system | Screw connection |
| Current consumption in relation to the input voltage | Voltage type: AC Input voltage: 230 V Input current: 1 A Voltage type: DC Input voltage: 120 V Input current: 1.5 A |
| DC input voltage range | 80…370 V DC |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Input fuse (internal) | Yes |
| Inrush current | max. 15 A |
| Nominal power consumption | 80.9 VA |
| Rated input voltage | 100…240 V AC |
| Recommended back-up fuse | 6 A, Char. B, circuit breaker 3 – 5 A, char. C, circuit breaker |
| Surge protection | Varistor |
| Connection system | Screw connection |
| Continuous output current @ UNominal | 7.2 A @ 45°C, 4.5 A @ 70°C |
| Nominal output current for Unom | 6 A @ 60°C |
| Output power | 72 W |
| Output voltage, max. | 15 V |
| Output voltage, min. | 10 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer) |
| Parallel connection option | yes, max. 5 |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Rated output voltage | 12 V DC ± 1 % |
| Residual ripple, breaking spikes | <50 mVss @ UNenn, Full Load |
| AC failure bridging time @ Inom | min. 20 ms |
| Current limiting | > 120% IN |
| Degree of efficiency | 89% |
| Derating | > 60°C / 75% @ 70°C |
| Earth leakage current, max. | 3.5 mA |
| Housing version | Metal, corrosion resistant |
| Mounting position, installation notice | Horizontal on TS35 mounting rail. 50 mm of clearance at top & bottom for air circ. Can mount side by side with no space in between. |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 1,500,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 230 V Output power: 72 W Duty cycle: 100 % |
| Power factor | Power factor typical: 0.9 Input voltage: 230 V Ambient temperature: 25 °C Output power: 72 W |
| Power loss, idling | 1 W |
| Power loss, nominal load | 8.9 W |
| Protection against reverse voltages from the load | > 18 V DC |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes |
| Status indication | LED red/green and relay (≥21.6 V DC LED green, relay on/ ≤20.6 LED red, relay off) |
| Surge voltage category | III |
| Interference immunity test acc. to | EN 55024 EN 55032 IEC61000-3-2,-3 IEC61000-4-2,-3,-4,-5,-6,-8,-11 |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 2.3 g |
| Insulation voltage input / earth | 3.5 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage, input/output | 4 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | I, with PE connection |
| Surge voltage category | III |
| Electrical machine equipment | Acc. to EN60204 |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 / VDE0160 |
| Protection against dangerous shock currents | Acc. to VDE0106-101 |
| Protective separation / protection against electrical shock | VDE0100-410 / acc. to DIN57100-410 |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 60950-1 PELV according to EN 60204-1 |
| Safety transformers for switch-mode power supplies | According to EN 61558-2-16 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 10 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.22 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.18 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 3 for L/N/PE |
| Screwdriver blade | 0.8 x 4.0 PZ 1 |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.5 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 8 (++,—,11,13,14) |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Contact load (NO contact) | max. 30 V DC / 1 A |
| Floating contact | Yes |
| Status indication | LED red/green and relay (≥21.6 V DC LED green, relay on/ ≤20.6 LED red, relay off) |





Reviews
There are no reviews yet.