Power supply, switch-mode power supply unit, 24 V
Technical Specifications:
| Depth | 150 mm |
| Depth (inches) | 5.905 inch |
| Height | 130 mm |
| Height (inches) | 5.118 inch |
| Width | 140 mm |
| Width (inches) | 5.512 inch |
| Net weight | 3,400 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Humidity at operating temperature | 5…95 %, no condensation |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 6d8cdf22-8230-4af8-86c8-3558c716666d |
| Certificate No. (cURus) | E255651 |
| AC input voltage range | 3 x 320…3 x 575 V AC / 2 x 360…2 x 575 V AC |
| Connection system | Screw connection |
| Current consumption in relation to the input voltage | Voltage type: 3-phase AC Input voltage: 400 V Input current: 1.6 A Voltage type: 3-phase AC Input voltage: 500 V Input current: 1.3 A Voltage type: DC Input voltage: 800 V Input current: 1.4 A Voltage type: DC Input voltage: 450 V Input current: 2.4 A |
| DC input voltage range | 450…800 V DC |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Input fuse (internal) | Yes |
| Inrush current | max. 25 A |
| Nominal power consumption | 1,027 VA |
| Rated input voltage | 3x 400…3x 500 V AC (wide-range input) |
| Recommended back-up fuse | 6…8 A, char. C circuit breaker |
| Surge protection | Varistor |
| Connection system | Screw connection |
| Continuous output current @ UNominal | 48 A @ 45°C, 30 A @ 70°C |
| Nominal output current for Unom | 40 A @ 60 °C |
| Output power | 960 W |
| Output voltage, max. | 29.5 V |
| Output voltage, min. | 22.5 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer) |
| Parallel connection option | yes, max. 3 |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Rated output voltage | 24 V DC ± 1 % |
| Residual ripple, breaking spikes | <50 mVss @ UNenn, Full Load |
| AC failure bridging time @ Inom | min. 20 ms |
| Current limiting | > 120% IN |
| Degree of efficiency | 93.5% |
| Derating | > 60°C / 75% @ 70°C |
| Earth leakage current, max. | 3.5 mA |
| Housing version | Metal, corrosion resistant |
| Mounting position, installation notice | Horizontal on TS35 mounting rail. 50 mm of clearance at top & bottom for air circ. Can mount side by side with no space in between. |
| MTBF | According to Standard: SN 29500 Operating time (hours), min.: 642,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 400 V Output power: 960 W Duty cycle: 100 % |
| Power factor | Power factor typical: 0.75 Input voltage: 400 V Ambient temperature: 25 °C Output power: 960 W |
| Power loss, idling | 9 W |
| Power loss, nominal load | 66.7 W |
| Protection against reverse voltages from the load | 30…35 V DC |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes |
| Status indication | LED red/green and relay (≥21.6 V DC LED green, relay on/ ≤20.6 LED red, relay off) |
| Surge voltage category | III |
| Interference immunity test acc. to | EN 55024 EN 55032 IEC61000-3-2,-3 IEC61000-4-2,-3,-4,-5,-6,-8,-11 |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 2.3 g |
| Insulation voltage input / earth | 3.5 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage, input/output | 4 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | I, with PE connection |
| Surge voltage category | III |
| Electrical machine equipment | Acc. to EN60204 |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 / VDE0160 |
| Protection against dangerous shock currents | Acc. to VDE0106-101 |
| Protective separation / protection against electrical shock | VDE0100-410 / acc. to DIN57100-410 |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 60950-1 PELV according to EN 60204-1 |
| Safety transformers for switch-mode power supplies | According to EN 61558-2-16 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 10 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 26 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.22 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.18 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 4 for L1/L2/L3/PE |
| Screwdriver blade | 0.8 x 4.0 PZ 1 |
| Tightening torque, max. | 0.6 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 8 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 22 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 16 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.5 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 8 (++,—,11,13,14) |
| Screwdriver blade | 1.0 x 5.5 |
| Tightening torque, max. | 1.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 1.2 Nm |
| Contact load (NO contact) | max. 30 V DC / 1 A |
| Floating contact | Yes |
| Status indication | LED red/green and relay (≥21.6 V DC LED green, relay on/ ≤20.6 LED red, relay off) |





Reviews
There are no reviews yet.