DC/DC converter
Technical Specifications:
| Depth | 120 mm |
| Depth (inches) | 4.724 inch |
| Height | 130 mm |
| Height (inches) | 5.118 inch |
| Width | 32 mm |
| Width (inches) | 1.26 inch |
| Net weight | 640 g |
| Storage temperature | -45 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Humidity at operating temperature | 5 – 95% rel. humidity |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 832efd73-195b-4198-ad0c-1126d0bc238d |
| Connection system | Screw connection: pluggable |
| Current consumption in relation to the input voltage | Voltage type: DC Input voltage: 12 V Input current: 11.8 A |
| DC input voltage range | 9 … 18 V DC |
| Input fuse (internal) | 40A T |
| Input voltage, max. | 18 V |
| Input voltage, min. | 9 V |
| Inrush current | <4 A @ Nominal input voltage |
| Rated input voltage | 12 V DC |
| Recommended back-up fuse | 20 A (DI) / 16 A … 20 A (Char. B, C) |
| Wire connection method | Screw connection |
| Capacitive load | unrestricted |
| Connection system | Screw connection |
| Continuous output current @ UNominal | 5 A @ 60°C, 6.25 A @ 45°C, 3.75 A @ 70°C |
| DCL – peak load reserve | Boost duration: 15 ms Multiple of the rated current: 600 % |
| Mains failure bridge-over time | Mains failure bridge-over time, min.: 10 ms Input voltage type: DC Input voltage: 12 V Output current: 5 A Output voltage: 24 V |
| Nominal output current for Unom | 5 A @ 60 °C |
| Output power | 120 W |
| Output voltage, max. | 29.5 V |
| Output voltage, min. | 22 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer on front) |
| Overload protection | Yes |
| Parallel connection option | yes, max. 3 |
| Protection against inverse voltage | Yes |
| Rated output voltage | 24 V DC |
| Residual ripple, breaking spikes | ≤ 20 mVPP @full load |
| Wire connection method | Screw connection |
| Adjacent | No |
| Current limiting | 150% Iout |
| Degree of efficiency | > 86 % |
| Mounting position, installation notice | On TS 35 mounting rail, 50 mm clearance above and below for free air supply. With a load ≥ 50 % of the rated current, keep at least 15 mm lateral spacing. The device should be mounted vertically. For other mounting directions, derating to 75% of the load must be considered. |
| Protection against reverse voltages from the load | 32 V DC |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes |
| Surge voltage category | II |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 30 g in all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 0.7 g |
| Insulation voltage input / earth | 2 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage, input/output | 4 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | III |
| Surge voltage category | II |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 / VDE0160 |
| Protection against dangerous shock currents | Acc. to VDE0106-101 |
| Protective separation / protection against electrical shock | VDE0100-410 / acc. to DIN57100-410 |
| Safety transformers for switch-mode power supplies | According to EN 61558-2-16 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 30 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.2 mm² |
| Connection system | Screw connection: pluggable |
| Number of terminals | 2 (+,−) |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 PH 1 PZ 1 |
| Tightening torque, max. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 14 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 24 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.2 mm² |
| Connection system | Screw connection |
| Number of terminals | 4 (++ / –) |
| Screwdriver blade | 0.6 x 3.5 |
| Tightening torque, max. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Number of terminals | 5 |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), min. | 0.2 mm² |
| Wire connection method | PUSH IN |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , max. | 14 |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , min. | 28 mm² |
| Wire cross-section, solid , max. | 1.5 mm² |
| Wire cross-section, solid , min. | 0.2 mm² |
| Contact load (NO contact) | max. 30 V DC / 0.5 A max. 50 V AC / 0.3 A |
| Floating contact | Yes |
| Transistor output, positive-switching | DC OK: 20 mA max., short-circuit-proof I > 90%: 20 mA max., short-circuit-proof Low UIN: 20 mA max., short-circuit-proof |





Reviews
There are no reviews yet.