FieldPower® power supply unit, IP65, in closed state, in complete state, 20A, 24 V, DC, IDC terminal, PUSH IN, M12, A-coded
Technical Specifications:
| Depth | 220 mm |
| Depth (inches) | 8.661 inch |
| Height | 196 mm |
| Height (inches) | 7.717 inch |
| Width | 196 mm |
| Width (inches) | 7.717 inch |
| Net weight | 4,211 g |
| Storage temperature | -10 °C…60 °C |
| Operating temperature | -25 °C…45 °C |
| Operating temperature range | -25…50 ℃ |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| Humidity | 35…85%, non condensing and non freezing |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 7645f3b1-6db9-495d-9e21-ab1d894aff05 |
| AC current consumption | 1,5 A @ 400 V DC / 2 A @ 320 V AC |
| AC input voltage range | 3 x 320…3 x 575 V AC / 2 x 360…2 x 575 V AC |
| DC input voltage range | 450…800 V DC (max. 500 V DC acc. to UL508) |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Input fuse (internal) | 5 A F (6.3 x 32 mm) |
| Inrush current | Max. 10 A |
| Recommended back-up fuse | 3 – 5 A, Char C |
| Surge protection | Varistor |
| Wire connection method | IDC terminal PUSH IN |
| Adjustable rated current | No |
| Nominal output current for Unom | 20 A @ 60 °C |
| Output current | 20A |
| Output power | 480 W |
| Output voltage | 24 V |
| Output voltage type | DC |
| Output voltage, max. | 28.8 V |
| Output voltage, min. | 22.5 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer) |
| Rated output voltage | 24 V DC ± 1 % |
| Surge protection | Varistor |
| Switch-on delay | 1 s |
| Triggering characteristic | see characteristic curve |
| Wire connection method | IDC terminal PUSH IN |
| Humidity | 35…85%, non condensing and non freezing |
| Installation advice | Lid screws included |
| Protection degree | IP65 in closed state in complete state |
| Short-circuit protection | Yes internal |
| Standards | UL 508 |
| Surge voltage category | III II |
| Surge voltage category | III II |
| AC current consumption | 1,5 A @ 400 V DC / 2 A @ 320 V AC |
| AC input voltage range | 3 x 320…3 x 575 V AC / 2 x 360…2 x 575 V AC |
| DC input voltage range | 450…800 V DC (max. 500 V DC acc. to UL508) |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Recommended back-up fuse | 3 – 5 A, Char C |
| Surge protection | Varistor |
| Inrush current | Max. 10 A |
| Input fuse (internal) | 5 A F (6.3 x 32 mm) |
| Adjustable rated current | No |
| Output current | 20A |
| Output power | 480 W |
| Output voltage | 24 V |
| Output voltage type | DC |
| Output voltage, max. | 28.8 V |
| Output voltage, min. | 22.5 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer) |
| Switch-on delay | 1 s |
| Triggering characteristic | see characteristic curve |
| Rated output voltage | 24 V DC ± 1 % |
| Nominal output current for Unom | 20 A @ 60 °C |
| Connection data – contact element power bus | Wire connection method: Insulation displacement connection (IDC) Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 1.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 2.5 mm² |
| Connection data – contact element Branch / Feed-in | Wire connection method: PUSH IN Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Stripping length: 14 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 10 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section with wire end ferrule: Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: Twin wire-end ferrules Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² |
| Rated data acc. to IEC for contact element | Voltage type: AC, DC Standard: IEC 60947-7-1, IEC 60947-7-2 Rated voltage: 800 V Rated impulse withstand voltage: 8 kV Rated current (3 loaded poles): 41 A Rated current (4 loaded poles): 25 A |
| Rated data acc. to IEC for fuse plug | Voltage type: AC Number of phases: 3 Standard: IEC 61984, IEC 60947-7-3 Rated voltage: 36 V Rated impulse withstand voltage: 6 kV Rated current: 12 A |
| Rated data acc. to IEC for plug-in connector | Voltage type: DC Standard: IEC 60947-7-1, IEC 60947-7-2, IEC 61984 Rated voltage: 690 V Rated impulse withstand voltage: 8 kV Rated current (3 loaded poles): 32 A Rated current (4 loaded poles): 25 A |
| Rated data acc. to UL for contact element | Standard: UL 1059 Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 10 Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 14 Rated voltage: 600 V Rated current: 30 A |
| Rated data acc. to UL for fuse plug | Rated voltage: 600 V Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 16 Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 12 Standard: UL 1059 Rated current: 20 A |
| Rated data acc. to UL for plug-in connector | Standard: UL 1059 Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 12 Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 16 Rated voltage: 600 V Rated current: 20 A |
| Standards | UL 508 |





Reviews
There are no reviews yet.