Z-series, Plug housing, 5.15 mm, dark beige, dark beige, Direct mounting
Technical Specifications:
| Depth | 24.2 mm |
| Depth (inches) | 0.953 inch |
| Height | 31.5 mm |
| Height (inches) | 1.24 inch |
| Width | 5.15 mm |
| Width (inches) | 0.203 inch |
| Net weight | 1.799 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Wemid |
| Colour | dark beige |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Version | Housing base part |
| End cover plate required | No |
| Levels cross-connected internally | No |
| Explosion-tested version | No |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of connection | Plug-in connection |
| Installation advice | Direct mounting |
| Rated cross-section | 2.5 mm² |
| Volume resistance according to IEC 60947-7-x | 1.33 mΩ |
| Power loss in accordance with IEC 60947-7-x | 0.77 W |
| Product images | |





Reviews
There are no reviews yet.