Plug (terminal), Number of connections: 1, Number of poles: 1, Width: 5.8 mm
Technical Specifications:
| Height | 36 mm |
| Height (inches) | 1.417 inch |
| Width | 5.8 mm |
| Width (inches) | 0.228 inch |
| Net weight | 3.96 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Polyamide 66 |
| Colour | beige |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Version | Plug |
| Explosion-tested version | No |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of fixing | Plugged |
| Type of mounting | Plugged |
| Number of connections | 1 |
| Pitch in mm (P) | 6 mm |
| Installation advice | Direct mounting |
| Number of poles | 1 |





Reviews
There are no reviews yet.