Terminal (busbar connection)
Technical Specifications:
| Depth | 55.2 mm |
| Depth (inches) | 2.173 inch |
| Height | 47.8 mm |
| Height (inches) | 1.882 inch |
| Width | 15.2 mm |
| Width (inches) | 0.598 inch |
| Net weight | 76.5 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 8eb3a2db-1bf7-4e36-90c8-13894424d475 |
| Material | Wemid |
| Insulating material | Wemid |
| Colour | blue |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Version | Screw connection |
| End cover plate required | No |
| Number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of clamping points per level | 2 |
| Number of potentials per tier | 1 |
| Rail | Busbar |
| Installation advice | Terminal rail / mounting plate |
| Type of mounting | Snap-on |
| Blade size | Gr. PZ2 |
| Clamping range, max. | 16 mm² |
| Clamping range, min. | 1.5 mm² |
| Clamping screw | M 6 |
| Connection cross-section, stranded, max. | 16 mm² |
| Connection cross-section, stranded, min. | 1.5 mm² |
| Connection direction | on side |
| Number of connections | 2 |
| Stripping length | 12 mm |
| Tightening torque, max. | 2.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 2.5 Nm |
| Type of connection | Screw connection |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 16 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 1 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, max. | 10 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, min. | 1 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 10 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 1 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, max. | 16 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, min. | 1.5 mm² |
| Installation advice | Terminal rail / mounting plate |
| Rail | Busbar |
| Standards | IEC 60947-7-1 |
| Rated cross-section | 16 mm² |
| Rated voltage | 690 V |
| Rated DC voltage | 690 V |
| Rated current | 114 A |
| Standards | IEC 60947-7-1 |
| Volume resistance according to IEC 60947-7-x | 0.42 mΩ |
| Power loss in accordance with IEC 60947-7-x | 2.43 W |
| Pollution severity | 3 |
| Surge voltage category | III |





Reviews
There are no reviews yet.