Z-series, Crimp contact, 4.15 mm, silver, Direct mounting
Technical Specifications:
| Depth | 3.1 mm |
| Depth (inches) | 0.122 inch |
| Height | 19.8 mm |
| Height (inches) | 0.78 inch |
| Width | 4.15 mm |
| Width (inches) | 0.163 inch |
| Net weight | 0.398 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Operating temperature | 130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | c6099607-b1cd-4fc8-8f5b-8c2defa73093 |
| Material | CuSn |
| Surface finish | tinned |
| Colour | silver |
| Version | Spring contact |
| Installation advice | Direct mounting |
| Stripping length | 6 mm |
| Type of connection | Spring contact |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 1 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, max. | 1 mm² |
| Installation advice | Direct mounting |
| Surface finish | tinned |
| Rated cross-section | 2.5 mm² |
| Volume resistance according to IEC 60947-7-x | 1.33 mΩ |
| Power loss in accordance with IEC 60947-7-x | 0.77 W |





Reviews
There are no reviews yet.