, Female, Male, 250 V, 16 A, Number of poles: 16, PUSH IN, Size: 5
Technical Specifications:
| Depth | 14.6 mm |
| Depth (inches) | 0.575 inch |
| Height | 34.1 mm |
| Height (inches) | 1.343 inch |
| Width | 23 mm |
| Width (inches) | 0.906 inch |
| Length | 72 mm |
| Length (inches) | 2.835 inch |
| Net weight | 50 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Ammonia, watery Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petrol Chemical resistance: Resistant Substance: Benzene Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Acetic acid, concentrated Chemical resistance: Resistant Substance: Potassium hydroxide Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Methanol Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Motor oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Lye, diluted Chemical resistance: Resistant Substance: Hydrochlorofluorocarbons Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Outdoor use Chemical resistance: Conditionally resistant |
| Total length base | 72 mm |
| Width | 23 mm |
| BG | 5 |
| Colour | Light Grey |
| Insulating material | PC |
| Material | Polycarbonate |
| Number of poles | 16 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 16 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 4 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 250 V |
| Series | HA |
| Size | 5 |
| Surge voltage category | III |
| Type | Female Male |
| Type of connection | PUSH IN |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Stripping length according to the cable diameter | Stripping length: 8 mm |
| Tightening torque, max. according to the conductor cross-section | Conductor cross-section, min.: 0.14 mm² Conductor cross-section, max.: 2.5 mm² Tightening torque, max.: 1 Nm |
| BG | 5 |
| Material | Polycarbonate |
| Size | 5 |
| Stripping length, rated connection | 4.2 mm |
| Type of connection | PUSH IN |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 14 |





Reviews
There are no reviews yet.