HDC insert, Male, 250 V, 10 A, Number of poles: 25, Crimp connection, Size: 5
Technical Specifications:
| Depth | 73 mm |
| Depth (inches) | 2.874 inch |
| Height | 35 mm |
| Height (inches) | 1.378 inch |
| Width | 23 mm |
| Width (inches) | 0.906 inch |
| Net weight | 33 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 1609748e-c278-4c9b-b3d1-e6215d2988cd |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Ammonia, watery Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petrol Chemical resistance: Resistant Substance: Benzene Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Acetic acid, concentrated Chemical resistance: Resistant Substance: Potassium hydroxide Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Methanol Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Motor oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Lye, diluted Chemical resistance: Resistant Substance: Hydrochlorofluorocarbons Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Outdoor use Chemical resistance: Conditionally resistant |
| Height of plug | 35 mm |
| Total length base | 73 mm |
| Width | 23 mm |
| BG | 5 |
| Colour | beige |
| Conductor cross-section | 2.5 mm² |
| Insulating material | PC glass-fibre reinforced (UL-listed and railway-certified) |
| Insulating material group | IIIa |
| Insulation strength | 1010 Ω |
| Low smoke acc. DIN EN 45545-2 | Yes |
| Material | Copper alloy |
| Number of poles | 25 |
| Plugging cycles, gold | ≥ 500 |
| Plugging cycles, silver | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (cUR) | Wire connection cross section AWG: AWG 14 Rated current: 10 A Wire connection cross section AWG: AWG 16 Rated current: 7 A Wire connection cross section AWG: AWG 18 Rated current: 7 A Wire connection cross section AWG: AWG 20 Rated current: 2.75 A Wire connection cross section AWG: AWG 22 Rated current: 2.75 A Wire connection cross section AWG: AWG 24 Rated current: 2.75 A |
| Rated current (DIN EN 61984) | 10 A |
| Rated current (UR) | Wire connection cross section AWG: AWG 14 Rated current: 10 A Wire connection cross section AWG: AWG 16 Rated current: 7 A Wire connection cross section AWG: AWG 18 Rated current: 7 A Wire connection cross section AWG: AWG 20 Rated current: 2.75 A Wire connection cross section AWG: AWG 22 Rated current: 2.75 A Wire connection cross section AWG: AWG 24 Rated current: 2.75 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 4 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 250 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 600 V AC/DC |
| Series | HD |
| Size | 5 |
| Type | Male |
| Type of connection | Crimp connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Volume resistance | ≤4 mΩ |
| Blade size, slotted (PE connection) | SD 0.6 x 3.5 SD 0.8 x 4.0 |
| Connection type PE | Screw connection |
| Fixing screw | M 4 |
| Rated cross-section | 2.5 mm² |
| Stripping length PE connection | 10 mm |
| Tightening torque, max. PE connection | 1.5 Nm |
| Tightening torque, min. PE connection | 1.2 Nm |
| Wire cross section, AWG (PE), max. | AWG 14 |
| Wire cross section, AWG (PE), min. | AWG 20 |
| BG | 5 |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.14 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Size | 5 |
| Stripping length, rated connection | 8 mm |
| Type of connection | Crimp connection |
| Volume resistance | ≤4 mΩ |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 2.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.