HDC insert, Male, 400 V, 40 A, Number of poles: 2, Crimp contact, Size: 1
Technical Specifications:
| Depth | 21 mm |
| Depth (inches) | 0.827 inch |
| Height | 40 mm |
| Height (inches) | 1.575 inch |
| Net weight | 18.3 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Height of plug | 21 mm |
| BG | 1 |
| Colour | grey |
| Insulating material | PC |
| Number of poles | 2 |
| Plugging cycles | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 40 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 6 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 400 V |
| Series | HQ |
| Size | 1 |
| Surge voltage category | III |
| Type | Male |
| Type of connection | Crimp contact |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Protection degree | IP20 |
| Connection type PE | Crimp connection |
| Stripping length according to the cable diameter | Stripping length: 9 mm |
| BG | 1 |
| Conductor cross-section, max. | 6 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 1.5 mm² |
| Size | 1 |
| Type of connection | Crimp contact |





Reviews
There are no reviews yet.