HDC insert, Female, 400 V, 10 A, Number of poles: 12, Crimp connection, Size: 1
Technical Specifications:
| Depth | 21 mm |
| Depth (inches) | 0.827 inch |
| Height | 42.8 mm |
| Height (inches) | 1.685 inch |
| Width | 21 mm |
| Width (inches) | 0.827 inch |
| Net weight | 12 g |
| Limit temperature | -40 °C … 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Ammonia, watery Chemical resistance: Resistant Substance: Petrol Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Resistant Substance: Acetic acid, concentrated Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Potassium hydroxide Chemical resistance: Resistant Substance: Methanol Chemical resistance: Resistant Substance: Motor oil Chemical resistance: Resistant Substance: Lye, diluted Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Hydrochlorofluorocarbons Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Outdoor use Chemical resistance: Conditionally resistant |
| Width | 21 mm |
| BG | 1 |
| Colour | black |
| Insulating material | PA GF |
| Low smoke acc. DIN EN 45545-2 | Yes |
| Number of poles | 12 |
| Number of signal contacts | 12 |
| Plugging cycles, gold | ≥ 500 |
| Plugging cycles, silver | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 10 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 6 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 400 V |
| Series | HQ |
| Signal contact, type | HD |
| Size | 1 |
| Type | Female |
| Type of connection | Crimp connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Protection degree | IP65 with corresponding housing |
| Connection type PE | Screw connection |
| Tightening torque, max. PE connection | 0.7 Nm |
| Tightening torque, min. PE connection | 0.5 Nm |
| BG | 1 |
| Conductor cross-section, max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.14 mm² |
| Size | 1 |
| Type of connection | Crimp connection |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.14 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.