HDC insert, Female, 500 V, 16 A, Number of poles: 8, Crimp connection, Size: HQ
Technical Specifications:
| Depth | 41.6 mm |
| Depth (inches) | 1.638 inch |
| Height | 38.5 mm |
| Height (inches) | 1.516 inch |
| Width | 22.4 mm |
| Width (inches) | 0.882 inch |
| Net weight | 14.96 g |
| Limit temperature | -40 °C … 125 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 1609748e-c278-4c9b-b3d1-e6215d2988cd |
| Chemical resistance | Substance: Acetone Chemical resistance: Resistant Substance: Ammonia, watery Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Petrol Chemical resistance: Resistant Substance: Benzene Chemical resistance: Resistant Substance: Diesel oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Acetic acid, concentrated Chemical resistance: Resistant Substance: Potassium hydroxide Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Methanol Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Motor oil Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Lye, diluted Chemical resistance: Resistant Substance: Hydrochlorofluorocarbons Chemical resistance: Conditionally resistant Substance: Outdoor use Chemical resistance: Conditionally resistant |
| Height of socket | 38.5 mm |
| Total length base | 41.6 mm |
| Width | 22.4 mm |
| BG | HQ |
| Colour | beige |
| Insulating material | PC glass-fibre reinforced (UL-listed and railway-certified) |
| Insulating material group | IIIa |
| Insulation strength | 1010 Ω |
| Low smoke acc. DIN EN 45545-2 | Yes |
| Material | Copper alloy |
| Number of poles | 8 |
| Plugging cycles, gold | ≥ 500 |
| Plugging cycles, silver | ≥ 500 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (cUR) | Wire connection cross section AWG: AWG 12 Rated current: 19 A Wire connection cross section AWG: AWG 14 Rated current: 15 A Wire connection cross section AWG: AWG 16 Rated current: 12 A Wire connection cross section AWG: AWG 18 Rated current: 8 A Wire connection cross section AWG: AWG 20 Rated current: 8 A |
| Rated current (DIN EN 61984) | 16 A |
| Rated current (UR) | Wire connection cross section AWG: AWG 12 Rated current: 19 A Wire connection cross section AWG: AWG 14 Rated current: 15 A Wire connection cross section AWG: AWG 16 Rated current: 12 A Wire connection cross section AWG: AWG 18 Rated current: 8 A Wire connection cross section AWG: AWG 20 Rated current: 8 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 6 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 500 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 600 V AC/DC |
| Series | HQ |
| Size | HQ |
| Type | Female |
| Type of connection | Crimp connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Volume resistance | ≤2 mΩ |
| Connection type PE | Crimp connection |
| Rated cross-section | 4 mm² |
| Stripping length PE connection | 7.5 mm |
| Wire cross section, AWG (PE), max. | AWG 12 |
| Wire cross section, AWG (PE), min. | AWG 20 |
| BG | HQ |
| Conductor cross-section, max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.5 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Size | HQ |
| Stripping length, rated connection | 7.5 mm |
| Type of connection | Crimp connection |
| Volume resistance | ≤2 mΩ |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 12 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 20 |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.