HDC enclosures, Size: 3, Protection degree: IP66 (in plugged condition), IP67 (in plugged condition), Cable entry from top, Screw, , Size of cable entries: M 25
Technical Specifications:
| Height | 131 mm |
| Height (inches) | 5.157 inch |
| Net weight | 122 g |
| Ambient temperature | -40 °C…100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Cable diameter, min. | 9 mm |
| Cable diameter, max. | 17 mm |
| AF size | 26 mm |
| Size of cable entries | M 25 |
| Cable entry | w. cable glands |
| Height of housing B | 131 mm |
| EMC housings | No |
| Housing main material | PA |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP66 (in plugged condition) IP67 (in plugged condition) |
| Tightening torque | 3 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| BG | 3 |
| Cable entry | w. cable glands |
| Colour (RAL) | RAL 9011 |
| Design of housing | Cable entry from top |
| Design of locking system | Screw |
| Number of cable entry on top | 1 |
| Number of cable glands | 1 |
| Sealing | NBR |
| Size | 3 |
| Size of cable entries | M 25 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Tightening torque | 3 Nm |
| Top part/bottom part/lid | upper part |





Reviews
There are no reviews yet.