HDC enclosures, Size: 6, Protection degree: IP66 (in plugged condition), Cover for lower part of housing, Screw
Technical Specifications:
| Net weight | 5.5 g |
| Ambient temperature | -20 °C…100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| EMC housings | No |
| Housing main material | PA |
| Material of locking element | Stainless steel, rust-proof |
| Protection degree | IP66 (in plugged condition) |
| Tightening torque | 3 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| BG | 6 |
| Colour (RAL) | RAL 7035 |
| Design of housing | Cover for lower part of housing |
| Design of locking system | Screw |
| Sealing | NBR |
| Size | 6 |
| Suitable for ModuPlug® | Yes |
| Tightening torque | 3 Nm |
| Top part/bottom part/lid | Cover |
| Type | Cover |





Reviews
There are no reviews yet.