TERMSERIES, Relay with positively driven contacts, Number of contacts: 2, CO contacts forcibily guided (EN 61810-3 type B) AgNi, Rated control voltage: 24 V DC, Continuous current: 6 A, Plug-in connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 25.5 mm |
| Depth (inches) | 1.004 inch |
| Height | 29 mm |
| Height (inches) | 1.142 inch |
| Width | 12.6 mm |
| Width (inches) | 0.496 inch |
| Net weight | 19.5 g |
| Storage temperature | -25 °C…70 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Humidity | 5…85 %, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate No. (cURus) | E522350 |
| Rated control voltage | 24 V DC |
| Rated current DC | 29.2 mA |
| Power rating | 585 mVA 565 mW |
| Coil resistance | 823 Ω ± 10 % |
| Status indicator | No |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 6 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Max. switching voltage, DC | 250 V |
| Min. switching power | 10 mA @ 5 V |
| AC switching capacity (resistive), max. | 1500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 144 W @ 24 V |
| Switch-on delay | ≤ 30 ms |
| Switch-off delay | <20 ms |
| Contact type | 2 CO contacts forcibily guided (EN 61810-3 type B) (AgNi) |
| Mechanical service life | 10 x 106 switching cycles |
| Rail | TS 35 |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | No |
| Colour | Transparent |
| Rated voltage | 300 V |
| Pollution severity | 2 |
| Surge voltage category | III |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 8 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 4 kVeff / 1 Min. |
| Type of isolation at input and output | reinforced insulation |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 3 KVeff / 1 Min. |
| Type of isolation at neighbouring contacts | reinforced insulation |
| Dielectric strength of open contact | 1.5 kVeff /1 min. |
| Impulse withstand voltage at neighbouring contacts | 6 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP20 |
| Standards | EN 61810-3 |
| Certificate No. (cURus) | E522350 |
| Wire connection method | Plug-in connection |





Reviews
There are no reviews yet.