Power supply, switch-mode power supply unit, 48 V
Technical Specifications:
| Depth | 60 mm |
| Depth (inches) | 2.362 inch |
| Height | 90 mm |
| Height (inches) | 3.543 inch |
| Width | 90 mm |
| Width (inches) | 3.543 inch |
| Net weight | 361 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -25 °C…70 °C |
| Start-up | ≥ -40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c, 7a, 7cI |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Lead monoxide 1317-36-8 |
| SCIP | d62541f7-8058-4336-b693-7303c8b40800 |
| AC current consumption | 1.2 A @ 230 V AC / 2.5 A @ 100 V AC |
| AC input voltage range | 85…264 V AC (derating at 100 V AC) |
| Connection system | PUSH IN with actuator |
| DC current consumption | 0.4 A @ 370 V DC / 1.35 A @ 120 V DC |
| DC input voltage range | 95…370 V DC |
| Frequency range AC | 45…65 Hz |
| Input fuse (internal) | Yes |
| Inrush current | max. 40 A |
| Nominal power consumption | 107.9 VA |
| Rated input voltage | 110…240 V AC / 120…340 V DC |
| Recommended back-up fuse | 2 A / DI, safety fuse6 A, Char. B, circuit breaker2…4 A, Char. C circuit breaker |
| Wire connection method | PUSH IN with actuator |
| Capacitive load | unrestricted |
| Connection system | PUSH IN |
| Continuous output current @ UNominal | 2 A @ 55 °C 1.25 A @ 70 °C |
| Nominal output current for Unom | 2 A @ 55 °C |
| Output current, max. | 2 A |
| Output power | 96 W |
| Output voltage, max. | 56 V |
| Output voltage, min. | 35 V |
| Output voltage, note | (adjustable via potentiometer on front) |
| Ramp-up time | ≤ 100 ms |
| Rated output voltage | 48 V DC ± 1 % |
| Residual ripple, breaking spikes | <50 mVss @ UNenn, Full Load |
| Wire connection method | PUSH IN with actuator |
| Degree of efficiency | 89% |
| Housing version | Plastic, protective insulation |
| Mounting position, installation notice | Horizontal on DIN rail TS 35, top and bottom 50 mm clearance for free air flow, 10 mm clearance to neighbouring active subassemblies with full load, 5 mm with passive neighbouring subassemblies, direct row mounting with 90% rated load |
| MTBF | According to Standard: Telcordia SR-332 Operating time (hours), min.: 648,000 h Ambient temperature: 25 °C Input voltage: 230 V Output power: 96 W Duty cycle: 100 % According to Standard: Telcordia SR-332 Operating time (hours), min.: 310,000 h Ambient temperature: 40 °C Input voltage: 230 V Output power: 96 W Duty cycle: 100 % |
| Power loss, idling | 0.45 W |
| Power loss, nominal load | 10.56 W |
| Protection against reverse voltages from the load | 58…62 V DC |
| Protection degree | IP20 |
| Short-circuit protection | Yes internal |
| Interference immunity test acc. to | EN 61000-4-2 (ESD)/EN 61000-4-3 and EN 61000-4-8 (fields)/EN 61000-4-4 (burst)/EN 61000-4-5 (surge)/EN 61000-4-6 (conducted)/EN 61000-4-11 (dips) EN 61000-4-11 (Dips) |
| Limiting of mains voltage harmonic currents | EN 61000-4-2 (ESD)/EN 61000-4-3 and EN 61000-4-8 (fields)/EN 61000-4-4 (burst)/EN 61000-4-5 (surge)/EN 61000-4-6 (conducted)/EN 61000-4-11 (dips) EN 61000-4-11 (Dips) |
| Noise emission in accordance with EN55032 | Class B |
| Shock resistance IEC 60068-2-27 | 15 g In all directions |
| Vibration resistance IEC 60068-2-6 | 2.3 g |
| Insulation voltage input / earth | 3.5 kV |
| Insulation voltage output / earth | 0.5 kV |
| Insulation voltage, input/output | 4 kV |
| Pollution severity | 2 |
| Protection class | II |
| Electrical machine equipment | Acc. to EN60204 |
| For use with electronic equipment | Acc. to EN50178 / VDE0160 |
| Protection against dangerous shock currents | Acc. to VDE0106-101 |
| Protective separation / protection against electrical shock | VDE0100-410 / acc. to DIN57100-410 |
| Safety extra-low voltage | SELV acc. to IEC 61010-1 PELV acc. to IEC 61010-2-201 |
| Safety transformers for switch-mode power supplies | According to EN 61558-2-16 |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 24 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.25 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.25 mm² |
| Connection system | PUSH IN with actuator |
| Number of terminals | 2 (L,N) |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 24 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.25 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 2.5 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.25 mm² |
| Connection system | PUSH IN |
| Number of terminals | 4 (++ / –) |
| LED green | Operating voltage OK |





Reviews
There are no reviews yet.