Electronics housing sample, OMNIMATE Housing – series CH20M black, Sample housing, mounted, Width: 6.3 mm
Technical Specifications:
| Depth | 114 mm |
| Depth (inches) | 4.488 inch |
| Height | 112.5 mm |
| Height (inches) | 4.429 inch |
| Width | 6.3 mm |
| Width (inches) | 0.248 inch |
| Length | 0 mm |
| Net weight | 91 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) | 10 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 10 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) | 13 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 400 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 320 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 | 250 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 4 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 4 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 | 4 kV |
| Comparative Tracking Index (CTI) | 400 ≤ CTI <600 |
| Insulating material | PBT |
| Insulating material group | II |
| Material | PA 66 GF 30 Plastic |
| Surface finish | untreated |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Encapsulation option | No |
| Protection degree | IP20 |
| Rail | TS 35 |
| PCB thickness | 0.8 mm |
| Tolerance for the PCB shape | ±0.1 mm |
| Tolerance of circuit board thickness | ±0.1 mm |
| Customer specific cutouts possible | Yes |
| Customer specific labelling possible | Yes |
| Customer specific order process | See guideline under downloads |
| Number of connection levels | 4 |
| Number of PCBs, max. | 1 |
| Number of poles | 8 |
| Type of contact to PCB | Reflow |
| Type of connection | Clamping yoke |
| Flip cover mountable | Yes |
| Marker integrateable | Yes |
| Cut out as preperation for functional port integrated | No |
| Number of connection levels | 4 |
| Number of poles | 8 |
| Stripping length | 6 mm |
| Blade size | 0.6 x 3.5 mm |
| Tightening torque, min. | 0.4 Nm |
| Tightening torque, max. | 0.5 Nm |
| Clamping range, min. | 0.13 mm² |
| Clamping range, max. | 2.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 14 |
| Solid, min. H05(07) V-U | 0.2 mm² |
| Solid, max. H05(07) V-U | 2.5 mm² |
| Stranded, max. H07V-R | 2.5 mm² |
| w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min. | 0.25 mm² |
| w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max. | 2.5 mm² |
| Max. clamping range | 2.5 mm² |
| Product information | Circuit board contour, restricted zones, and other information for the design in of the circuit board can be found in the category connection technology under the corresponding male headers in the downloads. |





Reviews
There are no reviews yet.