PCB plug-in connector, female plug, 3.50 mm, Number of poles: 5, 180°, PUSH IN with actuator, Clamping range, max. : 1.5 mm², Box
Technical Specifications:
| Depth | 30.05 mm |
| Depth (inches) | 1.183 inch |
| Height | 15.08 mm |
| Height (inches) | 0.594 inch |
| Width | 24.4 mm |
| Width (inches) | 0.961 inch |
| Net weight | 5.528 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Product family | OMNIMATE Signal – series BL/SL 3.50 |
| Type of connection | Field connection |
| Wire connection method | PUSH IN with actuator |
| Pitch in mm (P) | 3.5 mm |
| Pitch in inches (P) | 0.138 “ |
| Conductor outlet direction | 180° |
| Number of poles | 5 |
| L1 in mm | 14 mm |
| L1 in inches | 0.551 “ |
| Number of rows | 1 |
| Pin series quantity | 1 |
| Rated cross-section | 1.5 mm² |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 | Safe from finger touch |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 | IP20 plugged/ IP10 unplugged |
| Protection degree | IP20 when fully mounted |
| Volume resistance | ≤5 mΩ |
| Can be coded | Yes |
| Stripping length | 8 mm |
| Stripping length tolerance | min.: 0 mm max.: 1 mm |
| Screwdriver blade | 0.4 x 2.5 |
| Screwdriver blade standard | DIN 5264-A |
| Plugging cycles | 25 |
| Plugging force/pole, max. | 6 N |
| Pulling force/pole, max. | 6 N |
| Insulating material | PA GF |
| Colour | orange |
| Colour chart (similar) | RAL 2000 |
| Insulating material group | II |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≥ 400 ≤ 600 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | tinned |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 120 °C |
| Temperature range, installation, min. | -30 °C |
| Temperature range, installation, max. | 100 °C |
| Clamping range, min. | 0.14 mm² |
| Clamping range, max. | 1.5 mm² |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 26 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 16 |
| Solid, min. H05(07) V-U | 0.14 mm² |
| Solid, max. H05(07) V-U | 1.5 mm² |
| Flexible, min. H05(07) V-K | 0.14 mm² |
| Flexible, max. H05(07) V-K | 1.5 mm² |
| w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min. | 0.28 mm² |
| w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max. | 1 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min. | 0.25 mm² |
| w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max. | 1 mm² |
| Plug gauge in accordance with EN 60999 a x b; ø | 2.4 mm x 1.5 mm |
| Clampable conductor | Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 0.25 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 10 mm Recommended wire-end ferrule: 9025760000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 0.34 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 10 mm Recommended wire-end ferrule: 9025770000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 0.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 10 mm Recommended wire-end ferrule: 0690700000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 0.75 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 10 mm Recommended wire-end ferrule: 9021040000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 1 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 10 mm Recommended wire-end ferrule: 0463000000 |
| Reference text | The outside diameter of the plastic collar should not be larger than the pitch (P) Length of ferrules is to be chosen depending on the product and the rated voltage. |
| tested acc. to standard | IEC 60664-1 IEC 61984 |
| Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) | 17.5 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 14.7 A |
| Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) | 17.1 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) | 13.1 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 320 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 160 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 | 160 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 2.5 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 2.5 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 | 2.5 kV |
| Short-time withstand current resistance | 1 x 1s with 120 A |
| Rated voltage (Use group B / CSA) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / CSA) | 50 V |
| Rated voltage (Use group D / CSA) | 300 V |
| Rated current (Use group B / CSA) | 10 A |
| Rated current (Use group D / CSA) | 10 A |
| Wire cross-section, AWG, min. | AWG 16 |
| Wire cross-section, AWG, max. | AWG 26 |
| Institute (cURus) | CURUS |
| Certificate No. (cURus) | E60693 |
| Rated voltage (Use group B / UL 1059) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / UL 1059) | 50 V |
| Rated voltage (Use group D / UL 1059) | 300 V |
| Rated current (Use group B / UL 1059) | 10 A |
| Rated current (Use group D / UL 1059) | 10 A |
| Wire cross-section, AWG, min. | AWG 26 |
| Wire cross-section, AWG, max. | AWG 16 |
| Reference to approval values | Specifications are maximum values, details – see approval certificate. |
| Packaging | Box |
| VPE length | 349 mm |
| VPE width | 141 mm |
| VPE height | 40 mm |
| Visual and dimensional test | Standard: IEC 60512-1-1:2002-02 Test: dimensional inspection Evaluation: passed Standard: IEC 60512-1-2:2002-02 Test: weight check Evaluation: passed Standard: IEC 61984:2001-10 section 6.2 Test: visual examination Evaluation: passed |
| Test Durability of markings | Standard: IEC 60068-2-70:1995-12 test Xb Test: mark of origin, type identification, pitch, type of material, date clock, approval marking UL, approval marking CSA Evaluation: available Test: durability Evaluation: passed |
| Test Misengagement (Non-interchangeability) | Standard: IEC 60512-13-5:2006-02 Test: 180° turned with coding elements, 180° turned without coding elements Evaluation: passed Test: durability Evaluation: passed |
| Test Clampable cross section | Standard: IEC 60999-1:1999-11 section 9.1, IEC 60947-1:2011-03 section 8.2.4.5.1 Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.14 mm² Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.14 mm² Type of conductor and conductor cross-section: solid 1.5 mm² Type of conductor and conductor cross-section: stranded 1.5 mm² Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/19 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/19 Evaluation: passed |
| Test for damage to and accidental loosening of conductors | Standard: IEC 60999-1:1999-11 section 9.4 bzw. section 8.10 Requirement: 0.2 kg Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/19 Evaluation: passed Requirement: 0.3 kg Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: H05V-U0.5 Type of conductor and conductor cross-section: H05V-K0.5 Evaluation: passed Requirement: 0.4 kg Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: H07V-U1.5 Type of conductor and conductor cross-section: H07V-K1.5 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/19 Evaluation: passed |
| Pull-out test | Standard: IEC 60999-1:1999-11 section 9.5 Requirement: ≥10 N Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/19 Evaluation: passed Requirement: ≥20 N Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: H05V-U0.5 Type of conductor and conductor cross-section: H05V-K0.5 Evaluation: passed Requirement: ≥40 N Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: H07V-U1.5 Type of conductor and conductor cross-section: H07V-K1.5 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 16/19 Evaluation: passed |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | Additional variants on request Gold-plated contact surfaces on request Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. Wire end ferrule without plastic collar to DIN 46228/1 Wire end ferrule with plastic collar to DIN 46228/4 P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.