PCB plug-in connector, female header, closed side, THT solder connection, 7.62 mm, Number of poles: 5, 90°, Solder pin length (l): 3.2 mm, tinned, black, Box
Technical Specifications:
| Depth | 24.5 mm |
| Depth (inches) | 0.965 inch |
| Height | 12.8 mm |
| Height (inches) | 0.504 inch |
| Width | 37.28 mm |
| Width (inches) | 1.468 inch |
| Net weight | 6.937 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Product family | OMNIMATE Power – series BL/SL 7.62HP |
| Type of connection | Board connection |
| Pitch in mm (P) | 7.62 mm |
| Pitch in inches (P) | 0.3 “ |
| Number of poles | 5 |
| L1 in mm | 30.48 mm |
| L1 in inches | 1.2 “ |
| Number of rows | 1 |
| Pin series quantity | 1 |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 | Safe from finger touch |
| Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 | IP 20 |
| Can be coded | Yes |
| Plugging force/pole, max. | 10 N |
| Pulling force/pole, max. | 7 N |
| Insulating material | PA GF |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Insulating material group | IIIa |
| Comparative Tracking Index (CTI) | ≥ 200 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Contact surface | tinned |
| Layer structure of solder connection | 2…3 µm Ni / 2…4 µm Sn matt |
| Layer structure of plug contact | 4…8 µm Sn hot-dip tinned |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 100 °C |
| Temperature range, installation, min. | -25 °C |
| Temperature range, installation, max. | 100 °C |
| tested acc. to standard | IEC 60664-1 IEC 61984 |
| Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) | 24 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) | 24 A |
| Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) | 24 A |
| Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) | 21 A |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 | 630 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 | 630 V |
| Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 | 400 V |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 | 4 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 | 6 kV |
| Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 | 6 kV |
| Short-time withstand current resistance | 3 x 1s with 180 A |
| Clearance, min. | 7.2 mm |
| Creepage distance, min. | 7.8 mm |
| Institute (CSA) | CSA |
| Certificate No. (CSA) | 200039-1121690 |
| Rated voltage (Use group B / CSA) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / CSA) | 150 V |
| Rated voltage (Use group D / CSA) | 300 V |
| Rated current (Use group B / CSA) | 20 A |
| Rated current (Use group C / CSA) | 20 A |
| Rated current (Use group D / CSA) | 10 A |
| Reference to approval values | Specifications are maximum values, details – see approval certificate. |
| Institute (cURus) | CURUS |
| Certificate No. (cURus) | E60693 |
| Rated voltage (Use group B / UL 1059) | 300 V |
| Rated voltage (Use group C / UL 1059) | 150 V |
| Rated voltage (Use group D / UL 1059) | 300 V |
| Rated current (Use group B / UL 1059) | 20 A |
| Rated current (Use group C / UL 1059) | 20 A |
| Rated current (Use group D / UL 1059) | 10 A |
| Clearance distance, min. | 7.2 mm |
| Creepage distance, min. | 7.8 mm |
| Reference to approval values | Specifications are maximum values, details – see approval certificate. |
| Packaging | Box |
| VPE length | 351 mm |
| VPE width | 139 mm |
| VPE height | 31 mm |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |
| Notes | Additional variants on request Gold-plated contact surfaces on request Spacing between rows: see hole layout Rated current related to rated cross-section & min. No. of poles. P on drawing = pitch Rated data refer only to the component itself. Clearance and creepage distances to other components are to be designed in accordance with the relevant application standards. In accordance with IEC 61984, OMNIMATE-connectors are connectors without breaking capacity (COC). During designated use, connectors are not allowed to be engaged or disengaged when live or under load Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.