Weidmueller BLZP 5.08HC/04/90F SN BK BX
Request a price
BLZP 5.08HC/04/90F SN BK BX
SKU: 1950060000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, female plug, 5.08 mm, Number of poles: 4, 90°, Clamping yoke connection, Clamping range, max. : 4 mm², Box
Technical Specifications:
Depth 27.1 mm
Depth (inches) 1.067 inch
Height 14.1 mm
Height (inches) 0.555 inch
Width 30.12 mm
Width (inches) 1.186 inch
Net weight 9.37 g
Type of connection Field connection
Wire connection method Clamping yoke connection
Pitch in mm (P) 5.08 mm
Pitch in inches (P) 0.2 “
Conductor outlet direction 90°
Number of poles 4
L1 in mm 15.24 mm
Pin series quantity 1
Rated cross-section 4 mm²
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 Safe from finger touch
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 IP20 plugged/ IP10 unplugged
Protection degree IP20
Volume resistance ≤5 mΩ
Can be coded Yes
Stripping length 7 mm
Clamping screw M 2.5
Screwdriver blade 0.6 x 3.5 PH 1 PZ 1
Plugging cycles 25
Plugging force/pole, max. 10 N
Pulling force/pole, max. 9 N
Tightening torque Torque type: Wire connection Usage information: Tightening torque: min.: 0.4 Nm max.: 0.5 Nm Torque type: Screw flange Usage information: Tightening torque: min.: 0.2 Nm max.: 0.25 Nm
Insulating material PBT
Insulating material group IIIa
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 200
Contact surface tinned
Layer structure of plug contact 4…8 µm Sn hot-dip tinned
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 100 °C
Temperature range, installation, min. -25 °C
Temperature range, installation, max. 100 °C
Clamping range, min. 0.13 mm²
Clamping range, max. 4 mm²
Wire connection cross section AWG, min. AWG 30
Wire connection cross section AWG, max. AWG 12
Solid, min. H05(07) V-U 0.2 mm²
Solid, max. H05(07) V-U 4 mm²
Flexible, min. H05(07) V-K 0.2 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K 4 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min. 0.2 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max. 2.5 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min. 0.2 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max. 4 mm²
Plug gauge in accordance with EN 60999 a x b; ø 2.8 mm x 2.4 mm
Clampable conductor Cross-section for conductor connection: nominal: 0.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 6 mm Recommended wire-end ferrule: 0282600000 Stripping length: nominal: 8 mm Recommended wire-end ferrule: 0409500000 Cross-section for conductor connection: nominal: 1 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 6 mm Recommended wire-end ferrule: 0372600000 Cross-section for conductor connection: nominal: 1.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 7 mm Recommended wire-end ferrule: 0372700000 Cross-section for conductor connection: nominal: 2.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 7 mm Recommended wire-end ferrule: 0373000000 Stripping length: nominal: 10 mm Recommended wire-end ferrule: 9019160000
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 23 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 18 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 21 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 16 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 400 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 320 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 250 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 4 kV
Short-time withstand current resistance 3 x 1s with 120 A
Institute (CSA) CSA
Certificate No. (CSA) 200039-1121690
Rated voltage (Use group B / CSA) 300 V
Rated voltage (Use group C / CSA) 50 V
Rated voltage (Use group D / CSA) 300 V
Rated current (Use group B / CSA) 20 A
Rated current (Use group D / CSA) 20 A
Wire cross-section, AWG, min. AWG 30
Wire cross-section, AWG, max. AWG 12
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Institute (cURus) CURUS
Certificate No. (cURus) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 300 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 300 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 20 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 10 A
Wire cross-section, AWG, min. AWG 26
Packaging Box
VPE length 349 mm
VPE width 135 mm
VPE height 32 mm
Test Clampable cross section Standard: DIN EN 60999-1 section 7 and 9.1 / 12.00, DIN EN 60947-1 section 8.2.4.5.1 / 12.02 Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.2 mm² Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.2 mm² Type of conductor and conductor cross-section: solid 2.5 mm² Type of conductor and conductor cross-section: stranded 2.5 mm² Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/19 Evaluation: passed
Test for damage to and accidental loosening of conductors Standard: DIN EN 60999-1 section 9.4 / 12.00 Requirement: 0.2 kg Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 26/19 Evaluation: passed Requirement: 0.3 kg Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: solid 0.5 mm² Type of conductor and conductor cross-section: stranded 0.5 mm² Evaluation: passed Requirement: 0.9 kg Conductor type: Type of conductor and conductor cross-section: AWG 12/1 Type of conductor and conductor cross-section: AWG 12/19 Evaluation: passed