Weidmueller BVDF 7.62HP/07/180MSF2 SN BK BX
Request a price
BVDF 7.62HP/07/180MSF2 SN BK BX
SKU: 2720610000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, female plug, 7.62 mm, Number of poles: 7, 180°, PUSH IN with actuator, Tension-clamp connection, Clamping range, max. : 10 mm², Box
Technical Specifications:
Depth 47.7 mm
Depth (inches) 1.878 inch
Height 35.05 mm
Height (inches) 1.38 inch
Width 77.2 mm
Width (inches) 3.039 inch
Net weight 77.757 g
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Product family OMNIMATE Power – series BV/SV 7.62HP
Type of connection Field connection
Wire connection method PUSH IN with actuator Tension-clamp connection
Pitch in mm (P) 7.62 mm
Pitch in inches (P) 0.3 “
Conductor outlet direction 180°
Number of poles 7
L1 in mm 45.72 mm
L1 in inches 1.8 “
Number of rows 2
Pin series quantity 1
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 Safe from finger touch
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 IP 20
Protection degree IP20
Volume resistance 4.50 mΩ
Can be coded Yes
Stripping length 12 mm
Stripping length tolerance min.: -1 mm max.: 1 mm
Tightening torque for screw flange, min. 0.3 Nm
Tightening torque for screw flange, max. 0.5 Nm
Screwdriver blade 0.6 x 3.5
Plugging cycles 25
Plugging force/pole, max. 12 N
Pulling force/pole, max. 12 N
Insulating material PA GF
Colour black
Colour chart (similar) RAL 9011
Insulating material group I
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 600
Contact surface tinned
Layer structure of solder connection 1…3 µm Ni / 4…10 µm Sn
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 120 °C
Clamping range, min. 0.5 mm²
Clamping range, max. 10 mm²
Wire connection cross section AWG, min. AWG 24
Wire connection cross section AWG, max. AWG 8
Solid, min. H05(07) V-U 0.5 mm²
Solid, max. H05(07) V-U 10 mm²
Stranded, min. H07V-R 1.5 mm²
Stranded, max. H07V-R 6 mm²
Flexible, min. H05(07) V-K 0.5 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K 10 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min. 0.5 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min. 0.5 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max. 6 mm²
Clampable conductor Cross-section for conductor connection: nominal: 0.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 0409500000 Cross-section for conductor connection: nominal: 0.75 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 9025910000 Cross-section for conductor connection: nominal: 1 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 15 mm Recommended wire-end ferrule: 9025930000 Cross-section for conductor connection: nominal: 1.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 9004060000 Stripping length: nominal: 15 mm Recommended wire-end ferrule: 9019140000 Cross-section for conductor connection: nominal: 2.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0186100000 Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 9019170000 Cross-section for conductor connection: nominal: 4 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0244100000 Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 9019200000 Cross-section for conductor connection: nominal: 6 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0191900000 Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 0533500000 Cross-section for conductor connection: nominal: 10 mm²
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 46 A
Rated current, max. number of poles (Tu=20°C) 41 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 38 A
Rated current, max. number of poles (Tu=40°C) 37.5 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 600 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 600 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 600 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 4 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 6 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 6 kV
Short-time withstand current resistance 3 x 1s with 400 A
Clearance, min. 10.36 mm
Creepage distance, min. 11.03 mm
Institute (cURus) CURUS
Certificate No. (cURus) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 600 V
Rated voltage (Use group C / UL 1059) 600 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 600 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 35 A
Rated current (Use group C / UL 1059) 35 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 35 A
Wire cross-section, AWG, min. AWG 24
Wire cross-section, AWG, max. AWG 8
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Packaging Box
VPE length 338 mm
VPE width 130 mm
VPE height 54 mm