Weidmueller BVZ 7.62IT/02/180MF2 SN BK BX
Request a price
BVZ 7.62IT/02/180MF2 SN BK BX
SKU: 1156710000.0 Category: Brand:
PCB plug-in connector, female plug, 7.62 mm, Number of poles: 2, 180°, Clamping yoke connection, Clamping range, max. : 10 mm², Box
Technical Specifications:
Depth 43.1 mm
Depth (inches) 1.697 inch
Height 26.1 mm
Height (inches) 1.028 inch
Width 22.86 mm
Width (inches) 0.9 inch
Net weight 12.93 g
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Product family OMNIMATE Power – series BV/SV 7.62IT
Type of connection Field connection
Wire connection method Clamping yoke connection
Pitch in mm (P) 7.62 mm
Pitch in inches (P) 0.3 “
Conductor outlet direction 180°
Number of poles 2
L1 in mm 15.24 mm
L1 in inches 0.6 “
Number of rows 1
Pin series quantity 1
Rated cross-section 6 mm²
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 57 106 Safe from finger touch
Touch-safe protection acc. to DIN VDE 0470 IP 20
Volume resistance 4.50 mΩ
Can be coded Yes
Stripping length 12 mm
Tightening torque, min. 0.5 Nm
Tightening torque, max. 0.6 Nm
Clamping screw M 3
Screwdriver blade 0.6 x 3.5
Plugging cycles 25
Plugging force/pole, max. 14 N
Pulling force/pole, max. 14 N
Insulating material PA GF
Colour black
Colour chart (similar) RAL 9011
Insulating material group II
Comparative Tracking Index (CTI) ≥ 500
UL 94 flammability rating V-0
Contact material Copper alloy
Contact surface tinned
Layer structure of plug contact 6…8 µm Sn glossy
Storage temperature, min. -40 °C
Storage temperature, max. 70 °C
Operating temperature, min. -50 °C
Operating temperature, max. 125 °C
Temperature range, installation, min. -25 °C
Temperature range, installation, max. 125 °C
Clamping range, min. 0.2 mm²
Clamping range, max. 10 mm²
Solid, min. H05(07) V-U 0.2 mm²
Solid, max. H05(07) V-U 6 mm²
Flexible, min. H05(07) V-K 0.5 mm²
Flexible, max. H05(07) V-K 10 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, min. 0.25 mm²
w. plastic collar ferrule, DIN 46228 pt 4, max. 6 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, min. 0.25 mm²
w. wire end ferrule, DIN 46228 pt 1, max. 6 mm²
Plug gauge in accordance with EN 60999 a x b; ø 2.8 mm x 2.0 mm; 2.4 mm
Clampable conductor Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 0.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 1076980000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 1 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 15 mm Recommended wire-end ferrule: 9025930000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 1.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 15 mm Recommended wire-end ferrule: 9019140000 Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 9004060000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 0.75 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 9025910000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 2.5 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 9019170000 Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0186100000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 4 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0244100000 Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 9019200000 Cross-section for conductor connection: Type: fine-wired nominal: 6 mm² wire end ferrule: Stripping length: nominal: 14 mm Recommended wire-end ferrule: 0533500000 Stripping length: nominal: 12 mm Recommended wire-end ferrule: 0191900000
tested acc. to standard IEC 60664-1 IEC 61984
Rated current, min. number of poles (Tu=20°C) 57 A
Rated current, min. number of poles (Tu=40°C) 41 A
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree II/2 1,000 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/2 1,000 V
Rated voltage for surge voltage class / pollution degree III/3 800 V
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree II/2 6 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ pollution degree III/2 8 kV
Rated impulse voltage for surge voltage class/ contamination degree III/3 8 kV
Short-time withstand current resistance 3 x 1s with 420 A
Clearance, min. 10.2 mm
Creepage distance, min. 13.8 mm
Institute (CSA) CSA
Certificate No. (CSA) 200039-1121690
Rated voltage (Use group B / CSA) 600 V
Rated voltage (Use group C / CSA) 600 V
Rated voltage (Use group D / CSA) 600 V
Rated current (Use group B / CSA) 40.5 A
Rated current (Use group C / CSA) 40.5 A
Rated current (Use group D / CSA) 5 A
Wire cross-section, AWG, min. AWG 24
Wire cross-section, AWG, max. AWG 8
Reference to approval values Specifications are maximum values, details – see approval certificate.
Institute (cURus) CURUS
Certificate No. (cURus) E60693
Rated voltage (Use group B / UL 1059) 600 V
Rated voltage (Use group C / UL 1059) 600 V
Rated voltage (Use group D / UL 1059) 600 V
Rated voltage (Use group E / UL 1059) 1,000 V
Rated voltage (Use group F / UL 1059) 1,000 V
Rated current (Use group B / UL 1059) 40.5 A
Rated current (Use group C / UL 1059) 40.5 A
Rated current (Use group D / UL 1059) 5 A
Rated current (Use group E / UL 1059) 40.5 A
Rated current (Use group F / UL 1059) 40.5 A
Packaging Box
VPE length 353 mm
VPE width 136 mm
VPE height 50 mm