Weidmueller C300-16B-160B-2S-M34-3M
Request a price
C300-16B-160B-2S-M34-3M
SKU: 1481710030.0 Category: Brand:
Pre-assembled cable, PAC, Cable LiYCY, 0.34 mm²
Technical Specifications:
Net weight 0 g
Storage temperature -10…60 °C
Operating temperature -10…50 °C
RoHS Compliance Status Compliant
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Cable Cable LiYCY
Cable length 3 m
Connector PLC side SP-BLZP 5.08 16P with clamshell
Interface connector SP-BLZP 5.08 16P with clamshell
Material PVC
Number of poles, min. 16-pole
Outer diameter 13,9 ± 1 mm
Suitable for Digital signals
Wire cross-section 0.34 mm²
Capacity wire / shield 300 pF/m
Capacity wire / wires 300 pF/m
High voltage test 1 KV/1s
Operating voltage ≤ 250 V DC ≤ 250 V AC
Permissible current strength per path, max. 1 A
Rated voltage ≤ 250 Vdc ≤ 250 Vac
Resistance ≤ 57 mΩ/m
Total current, max. 4 A