Heavy duty connector assemblies, Socket connector, Lapp ÖLFLEX® CLASSIC 110 BK 12G1.5 or similar, Shielded: No, Number of poles: 10
Technical Specifications:
| Diameter | 12 mm |
| Net weight | 619.188 g |
| Limit temperature | -40 °C … 80 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6bI, 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 81ca46c4-2930-4739-aa54-e07d33c98f2c |
| Number of poles | 10 |
| Pin arrangement | 1:1, numbered cores |
| Protection degree | IP65 |
| Rated voltage | 500 V |
| Connector | Connector description: Connector 1 Cable entry: angled Housing main material: Diecast aluminium Number of poles: 10 Series: HE Size: 4 Type: Female Individual components connector: 1787550000, 1873540000, 0463100000, 1193600000 |
| Bending radius, min., moving | 10 x cable diameter |
| Bending radius, min., stationary | 4 x cable diameter |
| Cable length | 1 m |
| Core cross-section | 1.5 mm² |
| Halogen | Yes |
| Insulation | PVC |
| Line type | Lapp ÖLFLEX® CLASSIC 110 BK 12G1.5 or similar |
| Number of wires | 12 |
| Sheath material | PVC |
| Sheathing colour | black |
| Shielded | No |
| Temperature range, moving, max. | 70 °C |
| Temperature range, moving, min. | -15 °C |
| Temperature range, stationary, max. | 80 °C |
| Temperature range, stationary, min. | -40 |





Reviews
There are no reviews yet.