Heavy duty connector assemblies, Pin, Socket connector, Helukabel JZ-500-C black 7G2.5 or similar, Shielded: Yes, Number of poles: 6
Technical Specifications:
| Net weight | 900.306 g |
| Limit temperature | -40 °C … 80 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 6,6′-di-tert-butyl-2,2′-methylenedi-p-cresol 119-47-1 |
| SCIP | 1344e4a2-b558-4ad0-95d1-5c6df3fdd75e |
| Number of poles | 6 |
| Pin arrangement | 1:1, numbered cores |
| Protection degree | IP65 |
| Rated voltage | 500 V |
| Connector | Connector description: Connector 1 Cable entry: straight Housing main material: Die-cast zinc Series: HQ Size: 6 Type: Pin Individual components connector: 1003080000, 1003170000, 1002920000, 1651560000, 1016120000 Connector description: Connector 2 Cable entry: straight Housing main material: Die-cast zinc Series: HQ Size: 6 Type: Female Individual components connector: 1003080000, 1003160000, 1002960000, 1651610000, 1016120000 |
| Bending radius, min., moving | 10 x cable diameter |
| Bending radius, min., stationary | 5 x cable diameter |
| Cable length | 1 m |
| Core cross-section | 2.5 mm² |
| Halogen | Yes |
| Insulation | PVC |
| Line type | Helukabel JZ-500-C black 7G2.5 or similar |
| Number of wires | 7 |
| Outside diameter | 12.1 mm |
| Sheath material | PVC |
| Sheathing colour | black |
| Shielded | Yes |
| Temperature range, moving, max. | 80 °C |
| Temperature range, moving, min. | -10 °C |
| Temperature range, stationary, max. | 80 °C |
| Temperature range, stationary, min. | -40 |





Reviews
There are no reviews yet.