Weidmueller CH-HMAB-XXXX-06-0500-AB
Request a price
CH-HMAB-XXXX-06-0500-AB
SKU: 2712390500.0 Category: Brand:
Technical Specifications:
Net weight 1,843.47 g
Limit temperature -40 °C … 80 °C
RoHS Compliance Status Compliant with exemption
RoHS Exemption (if applicable/known) 6c
REACH SVHC Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3
SCIP 81ca46c4-2930-4739-aa54-e07d33c98f2c
Number of poles 6
Pin arrangement 1:1, numbered cores
Protection degree IP65
Rated voltage 500 V
Bending radius, min., moving 10 x cable diameter
Bending radius, min., stationary 5 x cable diameter
Cable length 5 m
Core cross-section 2.5 mm²
Halogen Yes
Insulation PVC
Line type Helukabel JZ-500-C black 7G2.5 or similar
Number of wires 7
Outside diameter 12.1 mm
Sheath material PVC
Sheathing colour black
Shielded Yes
Temperature range, moving, max. 80 °C
Temperature range, moving, min. -10 °C
Temperature range, stationary, max. 80 °C