Heavy duty connector assemblies, Socket connector, Helukabel JZ-500-C black 7G2.5 or similar, Shielded: Yes, Number of poles: 6
Technical Specifications:
| Net weight | 1,830.47 g |
| Limit temperature | -40 °C … 80 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 81ca46c4-2930-4739-aa54-e07d33c98f2c |
| Number of poles | 6 |
| Pin arrangement | 1:1, numbered cores |
| Protection degree | IP65 |
| Rated voltage | 500 V |
| Connector | Connector description: Connector 1 Cable entry: angled Housing main material: Zinc diecast Series: HQ Size: HQ Type: Female Individual components connector: 1003100000, 1003160000, 1002960000, 1651610000, 1016120000 |
| Bending radius, min., moving | 10 x cable diameter |
| Bending radius, min., stationary | 5 x cable diameter |
| Cable length | 5 m |
| Core cross-section | 2.5 mm² |
| Halogen | Yes |
| Insulation | PVC |
| Line type | Helukabel JZ-500-C black 7G2.5 or similar |
| Outside diameter | 12.1 mm |
| Sheath material | PVC |
| Sheathing colour | black |
| Shielded | Yes |
| Temperature range, moving, max. | 80 °C |
| Temperature range, moving, min. | -10 °C |
| Temperature range, stationary, max. | 80 °C |
| Temperature range, stationary, min. | -40 °C |





Reviews
There are no reviews yet.