Smart Metering Cable Assemblies, 6 kV, Pin, Socket connector, IP20, 600 V, KB PUR US 2X1.5 GY XX 6KV, 0.33 m
Technical Specifications:
| Net weight | 2.4 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Number of poles | 2 |
| Protection degree | IP20 |
| Rated current | 18.5 A |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated voltage | 600 V |
| Connector | Number of poles: 2 Number of poles: 2 Number of poles: 2 |
| Bending radius, min., moving | 15 x cable diameter |
| Bending radius, min., stationary | 10 x cable diameter |
| Cable length | 0.33 m |
| Cable Material | PUR/ TPE |
| Core cross-section | 1.5 mm² |
| Halogen | No |
| Insulation | PP |
| Line type | KB PUR US 2X1.5 GY XX 6KV |
| Number of wires | 2 |
| Outside diameter | 6.4 mm ± 0.25 mm |
| Sheathing colour | grey |
| Shielded | No |
| Temperature range, moving, max. | 90 °C |
| Temperature range, moving, min. | -25 °C |
| Temperature range, stationary, max. | 90 °C |
| Temperature range, stationary, min. | -40 °C |





Reviews
There are no reviews yet.