Cable, 6 kV, 600 V
Technical Specifications:
| Length | 50 m |
| Length (inches) | 1,968.504 inch |
| Net weight | 2,832 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Number of poles | 2 |
| Rated impulse withstand voltage | 6 kV |
| Rated voltage | 600 V |
| Bending radius, min., moving | 15 x cable diameter |
| Bending radius, min., stationary | 10 x cable diameter |
| Cable Material | PUR halogen-free |
| Core cross-section | 1.5 mm² |
| Halogen | halogen-free, according to IEC 60754-2 |
| Insulation | TPE |
| Number of wires | 2 |
| Outside diameter | 6.4 mm ± 0.25 mm |
| Sheath material | PUR |
| Sheathing colour | grey (similar to RAL 7001) |
| Temperature range, moving, max. | 85 °C |
| Temperature range, moving, min. | -25 °C |
| Temperature range, stationary, max. | 85 °C |
| Temperature range, stationary, min. | -30 °C |





Reviews
There are no reviews yet.