Weidmueller CH-SMC-KB-2X1.5-6KV-0050
Request a price
CH-SMC-KB-2X1.5-6KV-0050
SKU: 2852960050.0 Category: Brand:
Cable, 6 kV, 600 V
Technical Specifications:
Length 50 m
Length (inches) 1,968.504 inch
Net weight 2,832 g
RoHS Compliance Status Compliant without exemption
REACH SVHC No SVHC above 0.1 wt%
Number of poles 2
Rated impulse withstand voltage 6 kV
Rated voltage 600 V
Bending radius, min., moving 15 x cable diameter
Bending radius, min., stationary 10 x cable diameter
Cable Material PUR halogen-free
Core cross-section 1.5 mm²
Halogen halogen-free, according to IEC 60754-2
Insulation TPE
Number of wires 2
Outside diameter 6.4 mm ± 0.25 mm
Sheath material PUR
Sheathing colour grey (similar to RAL 7001)
Temperature range, moving, max. 85 °C
Temperature range, moving, min. -25 °C
Temperature range, stationary, max. 85 °C
Temperature range, stationary, min. -30 °C