Terminal cover, white, PA 66, Height: 4000 mm, Width: 18 mm, Depth: 7.7 mm, V-2
Technical Specifications:
| Depth | 7.7 mm |
| Depth (inches) | 0.303 inch |
| Height | 4,000 mm |
| Height (inches) | 157.48 inch |
| Width | 18 mm |
| Width (inches) | 0.709 inch |
| Net weight | 1.72 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 100 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | PA 66 |
| Colour | white |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Version | For the mounting rails |
| End cover plate required | No |
| Rail | Mounting plate |
| Explosion-tested version | No |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of mounting | Direct mounting |
| Connection type, additional connection | Screw connection |
| Blade size | 0.6 x 3.5 mm |
| Connection direction | on side |
| Number of connections | 4 |
| Type of connection | Screw connection |
| Fixing dimension | 12 mm |
| Installation advice | Direct mounting |
| Number of poles | 2 |
| Rail | Mounting plate |
| Pollution severity | 3 |





Reviews
There are no reviews yet.