DAE (ventilation element), Compensating element, straight, M 12, 6 mm, IP66, IP68, IP69K, Polyamide 6
Technical Specifications:
| Height | 7.6 mm |
| Height (inches) | 0.299 inch |
| Length | 17.6 mm |
| Length (inches) | 0.693 inch |
| Wall thickness, min. | 0.5 mm |
| Wall thickness, max. | 6 mm |
| Net weight | 2.7 g |
| Operating temperature | -40 °C…105 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| AF size 1 | 17 mm |
| Air flow | 0.8 l/min at 0.1 bar ΔP, up to 7.6 l/min at 1bar ΔP |
| Cable glands | M 12 |
| External thread | M 12 |
| Halogen | halogen-free |
| Inside diameter D2 | 12 mm |
| Installation guidelines | See assembly instructions |
| Length of thread | 6 mm |
| Material | Polyamide 6 |
| O-Ring | NBR |
| Operating temperature range, max. | 105 °C |
| Operating temperature range, min. | -40 °C |
| Pitch of thread | 1.5 mm |
| Protection class (UL) | Type 4X Type 12 |
| Protection degree | IP66 IP68 (1 m / 60 min) IP69K |
| Protection degree with GWDR | IP66 IP68 IP69K |
| Silicone | No |
| Torque for connecting adapter, max. | 0.6 Nm |
| Torque for connecting adapter, min. | 0.4 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-2 |
| Wasser inlet point | > 1.5 bar |





Reviews
There are no reviews yet.