Crimp contact (terminal), 0.35 mm²
Technical Specifications:
| Net weight | 0.21 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Operating temperature | 130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Plastic |
| Surface finish | tinned |
| Colour | silver |
| Version | for holding 0.2 … 0.35 mm² |
| Installation advice | Direct mounting |
| Stripping length | 6 mm |
| Type of connection | Crimp contact |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 0.35 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, max. | 0.35 mm² |
| Installation advice | Direct mounting |
| Surface finish | tinned |
| Rated cross-section | 0.35 mm² |
| Volume resistance according to IEC 60947-7-x | 1.83 mΩ |
| Power loss in accordance with IEC 60947-7-x | 0.56 W |





Reviews
There are no reviews yet.