Crimp contact (terminal)
Technical Specifications:
| Net weight | 0.468 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Operating temperature | 130 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | Wemid |
| Surface finish | tinned |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Stripping length | 6 mm |
| Type of connection | Crimp contact |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 1 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, max. | 1 mm² |
| Surface finish | tinned |





Reviews
There are no reviews yet.