Field Power® sealing insert, Seal, IP54, with corresponding enclosure, EPDM
Technical Specifications:
| Depth | 18 mm |
| Depth (inches) | 0.709 inch |
| Height | 33.8 mm |
| Height (inches) | 1.331 inch |
| Width | 46.7 mm |
| Width (inches) | 1.839 inch |
| Net weight | 21.8 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…85 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Material | EPDM |
| Silicone | No |
| Colour | black |
| Design | Seal |
| Protection degree | IP54 with corresponding enclosure |
| UL 94 flammability rating | HB |
| Mounting position, installation notice | in FieldPower® sealing slot |
| Product information | Only to be used in conjunction with Cabtite sealing element 20x20mm |





Reviews
There are no reviews yet.