OMNIMATE Power – series WGK, Feed-through terminal
Technical Specifications:
| Height | 54.1 mm |
| Height (inches) | 2.13 inch |
| Width | 7.2 mm |
| Width (inches) | 0.283 inch |
| Length | 43 mm |
| Length (inches) | 1.693 inch |
| Net weight | 6.7 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Product family | OMNIMATE Power – series WGK |
| Insulating material | Wemid (PA) |
| Colour | grey |
| Colour chart (similar) | RAL 7035 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -50 °C |
| Operating temperature, max. | 120 °C |
| Temperature range, installation, min. | -25 °C |
| Temperature range, installation, max. | 120 °C |
| Reference text | Length of ferrules is to be chosen depending on the product and the rated voltage. The outside diameter of the plastic collar should not be larger than the pitch (P) |
| tested acc. to standard | IEC 60664-1 |
| VPE length | 134 mm |
| VPE width | 125 mm |
| VPE height | 39 mm |
| Notes | Long term storage of the product with average temperature of 50 °C and maximum humidity 70%, 36 months |





Reviews
There are no reviews yet.