Plug (terminal), 6 mm², Number of connections: 1, Number of poles: 2, Width: 6 mm
Technical Specifications:
| Depth | 40.5 mm |
| Depth (inches) | 1.594 inch |
| Height | 12 mm |
| Height (inches) | 0.472 inch |
| Width | 6 mm |
| Width (inches) | 0.236 inch |
| Net weight | 3.175 g |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -50 °C |
| Continuous operating temp., max. | 120 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 84c6cd16-7387-47f8-b14d-916300fbf4d4 |
| Material | Wemid |
| Colour | beige |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Version | Diode module |
| Explosion-tested version | No |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of fixing | Plugged |
| Type of mounting | Plugged |
| Number of connections | 1 |
| Pitch in mm (P) | 12 mm |
| Installation advice | Direct mounting |
| Number of poles | 2 |
| Operating temperature range, max. | 120 °C |
| Rated cross-section | 6 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.