D-SERIES DRR, Relay, Number of contacts: 2, CO contact AgSnO, Rated control voltage: 115 V AC, Continuous current: 10 A, Plug-in connection, Test button available: No
Technical Specifications:
| Depth | 66 mm |
| Depth (inches) | 2.598 inch |
| Height | 34.5 mm |
| Height (inches) | 1.358 inch |
| Width | 34.5 mm |
| Width (inches) | 1.358 inch |
| Net weight | 82.4 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Operating temperature | -25 °C…55 °C |
| Humidity | 5…85 % rel. humidity, no condensation |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate No. (cURus) | E312083 |
| Rated control voltage | 115 V AC |
| Rated current AC | 29.8 mA (50 Hz) 25.4 mA (60 Hz) |
| Power rating | 2.7 VA |
| Coil resistance | 1250 Ω ± 10 % |
| Status indicator | red LED |
| Rated switching voltage | 250 V AC |
| Continuous current | 10 A |
| Max. switching frequency at rated load | 0.1 Hz |
| Max. switching voltage, AC | 250 V |
| Min. switching power | 10 mA @ 12 V |
| Inrush current | 50 A / 50 ms |
| AC switching capacity (resistive), max. | 2500 VA |
| DC switching capacity (resistive), max. | 240 W @ 24 V |
| Switch-on delay | <30 ms |
| Switch-off delay | <20 ms |
| Contact type | 2 CO contact (AgSnO) |
| Mechanical service life | 10 x 106 switching cycles |
| Test button available | No |
| Mechanical switch position indicator | Yes |
| Colour | Transparent |
| UL94 flammability rating component | Component: Relay status indicator UL94 flammability rating: HB Component: Relay baseplate UL94 flammability rating: V-0 Component: Relay cover UL94 flammability rating: V-2 |
| Rated voltage | 250 V |
| Pollution severity | 3 |
| Surge voltage category | III |
| Insulating material group | IIIa |
| Clearance and creepage distances for control side – load side | ≥ 4 mm |
| Dielectric strength for control side – load side | 2.5 kVeff / 1 Min. |
| Dielectric strength of neighbouring contacts | 2.5 kVeff / 1 Min. |
| Dielectric strength of open contact | 1.2 kVeff /1 min. |
| Impulse withstand voltage | 4 kV (1.2/50 µs) |
| Protection degree | IP20 |
| Certificate No. (cURus) | E312083 |
| Wire connection method | Plug-in connection |





Reviews
There are no reviews yet.