HDC insert, Female, 500 V, 16 A, Number of poles: 16, Screw connection, Size: 6
Technical Specifications:
| Net weight | 188.4 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | d0694b55-f1aa-4d24-a200-c532c6ffc384 |
| BG | 6 |
| Colour | beige |
| Insulating material | PC glass-fibre reinforced (UL-listed and railway-certified) |
| Insulating material group | IIIa |
| Insulation strength | 1010 Ω |
| Low smoke acc. DIN EN 45545-2 | Yes |
| Material | Copper alloy |
| Max. torque for main contact | 0.7 Nm |
| Min. torque for main contact | 0.5 Nm |
| Number of poles | 16 |
| Plugging cycles, silver | ≥ 200 |
| Pollution severity | 3 |
| Rated current (DIN EN 61984) | 16 A |
| Rated impulse voltage (DIN EN 61984) | 6 kV |
| Rated voltage (DIN EN 61984) | 500 V |
| Rated voltage according to UL/CSA | 600 V AC/DC |
| Series | DSTV-HE |
| Size | 6 |
| Surface finish | Silver passivated |
| Type | Female |
| Type of connection | Screw connection |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Volume resistance | ≤3 mΩ |
| Blade size, crosshead | size PZ1 |
| Blade size, slotted (PE connection) | SD 0.8 x 4.0 |
| Connection type PE | Screw connection |
| Fixing screw | M 4 |
| Rated cross-section | 4 mm² |
| Stripping length PE connection | 10 mm |
| Tightening torque, max. PE connection | 1.6 Nm |
| Tightening torque, min. PE connection | 1.2 Nm |
| Wire cross section, AWG (PE), max. | AWG 12 |
| Wire cross section, AWG (PE), min. | AWG 20 |
| BG | 6 |
| Blade size | size PZ0 |
| Blade size, slotted (screw connection) | SD 0.6 x 3.5 |
| Clamping screw | M 3 |
| Conductor cross-section, max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, min. | 0.5 mm² |
| Material | Copper alloy |
| Max. torque for main contact | 0.7 Nm |
| Min. torque for main contact | 0.5 Nm |
| Size | 6 |
| Stripping length, rated connection | 12 mm |
| Surface finish | Silver passivated |
| Type of connection | Screw connection |
| Volume resistance | ≤3 mΩ |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 12 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 20 |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 0.5 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 4 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 0.5 mm² |
| Wire cross-section, solid, max. | 4 mm² |
| Wire cross-section, solid, min. | 0.5 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.