Battery
Technical Specifications:
| Depth | 124 mm |
| Depth (inches) | 4.882 inch |
| Height | 149.5 mm |
| Height (inches) | 5.886 inch |
| Width | 52 mm |
| Width (inches) | 2.047 inch |
| Net weight | 1,750 g |
| Storage temperature | -15 °C…50 °C |
| Humidity | 5…95 % RH |
| RoHS Compliance Status | Not affected |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 30bf869c-8adc-4ed2-ad02-c1fec963e943 |
| Temperature probe | NTC 100 kΩ |
| Charging current, max. | 0.2 A |
| Nominal capacity | 1.3 Ah |
| Rated input voltage | 24 V DC |
| Buffer time depending on current | Current: 6 A Buffer time: 3 min Current: 4.5 A Buffer time: 5 min Current: 1.4 A Buffer time: 30 min |
| Output current, max. | 15 A |
| Overload and short circuit protection | 10 A fuse |
| Parallel connection option | Yes |
| Temperature probe | NTC 100 kΩ |
| Ambient temperature | -15 °C…+50 °C |
| Clip-in foot | metal |
| Humidity | 5…95 % RH |
| Life expectancy | 5.65 a |
| Protection degree | IP20 |
| Shock wall acc. to IEC 68227 | 30 g |
| Vibration DIN rail/wall in accordance with IEC 68-2-6 | 0.7 / 0.7 g |
| Protection class | III, with no ground connection, for SELV |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 AWG |
| Conductor cross-section, AWG/kcmil , min. | 24 AWG |
| Conductor cross-section, flexible , min. | 0.2 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , max. | 4 mm² |
| Conductor cross-section, rigid , min. | 0.2 mm² |
| Number of terminals | 2 (+,−) |
| Tightening torque, max. | 0.5 Nm |
| Tightening torque, min. | 0.5 Nm |
| Wire connection cross section, flexible (input), max. | 4 mm² |
| Number of terminals | 2 |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), max. | 4 mm² |
| Wire connection cross-section, flexible (signal), min. | 0.2 mm² |
| Wire connection method | Pluggable screw connection |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , max. | 12 |
| Wire cross-section, AWG/kcmil , min. | 24 mm² |
| Wire cross-section, solid , max. | 4 mm² |
| Wire cross-section, solid , min. | 0.2 mm² |





Reviews
There are no reviews yet.