EA (earthing rings), Earthing ring, Miscellaneous, M 25, Brass, nickel-plated
Technical Specifications:
| Height | 61.5 mm |
| Height (inches) | 2.421 inch |
| Length | 61.5 mm |
| Length (inches) | 2.421 inch |
| Net weight | 8.1 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 2bd73422-c6ea-4a92-b8e7-00964d1156f3 |
| Identification | Ex e II II 2 GD EEx d II II 2 GD |
| Cable glands | M 25 |
| External thread | M 25 |
| Gap, internal dimension B | 36 mm |
| Inside diameter D2 | 10.5 mm |
| Material | Brass, nickel-plated |
| O.D. | 34 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Width, outer dimension C | 17 mm |





Reviews
There are no reviews yet.