EA (earthing rings), Earthing ring, Miscellaneous, M 20, Brass
Technical Specifications:
| Height | 54 mm |
| Height (inches) | 2.126 inch |
| Length | 54 mm |
| Length (inches) | 2.126 inch |
| Net weight | 6.95 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | 2bd73422-c6ea-4a92-b8e7-00964d1156f3 |
| Cable glands | M 20 |
| External thread | M 20 |
| Gap, internal dimension B | 33 mm |
| Inside diameter D2 | 6.9 mm |
| Material | Brass |
| O.D. | 28.6 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Width, outer dimension C | 12.8 mm |





Reviews
There are no reviews yet.