Potential distributor terminal, Screw connection, Brass coloured, 50 mm², 0 A, Number of connections: 3, Number of levels: 1
Technical Specifications:
| Depth | 24 mm |
| Depth (inches) | 0.945 inch |
| Height | 45.5 mm |
| Height (inches) | 1.791 inch |
| Width | 20 mm |
| Width (inches) | 0.787 inch |
| Net weight | 122.256 g |
| Storage temperature | -25 °C…55 °C |
| Ambient temperature | -5 °C…40 °C |
| Continuous operating temp., min. | -60 °C |
| Continuous operating temp., max. | 130 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant with exemption |
| RoHS Exemption (if applicable/known) | 6c |
| REACH SVHC | Lead 7439-92-1 |
| SCIP | cdce83c3-e2d5-438e-931b-ad30cb93849e |
| Material | Brass |
| Colour | Brass coloured |
| UL 94 flammability rating | None |
| End cover plate required | No |
| Number of potentials | 1 |
| Number of levels | 1 |
| Number of clamping points per level | 2 |
| Levels cross-connected internally | No |
| PE connection | Yes |
| Rail | Mounting plate |
| PE function | Yes |
| Explosion-tested version | No |
| Installation advice | Direct mounting |
| Type of mounting | when screwed in |
| Clamping range, further connection, max. | 16 mm² |
| Clamping range, further connection, min. | 6 mm² |
| Connection type, additional connection | Screw connection |
| Clamping range, max. | 50 mm² |
| Clamping range, min. | 10 mm² |
| Clamping screw | M 6 |
| Connection cross-section, stranded, max. | 50 mm² |
| Connection direction | on side |
| Number of connections | 3 |
| Stripping length | 20 mm |
| Tightening torque, min. | 5 Nm |
| Type of connection | Screw connection |
| Type of connection 2 | Screw connection |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 1 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 8 |
| Wire connection cross section, finely stranded, max. | 50 mm² |
| Wire connection cross section, finely stranded, min. | 10 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, max. | 16 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/1, min. | 10 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, max. | 16 mm² |
| Wire connection cross-section, finely stranded with wire-end ferrules DIN 46228/4, min. | 10 mm² |
| Wire connection cross-section, solid core, max. | 50 mm² |
| Installation advice | Direct mounting |
| Rail | Mounting plate |
| Standards | IEC 60947-7-2 |
| Wire connection cross section AWG, max. | AWG 1 |
| Wire connection cross section AWG, min. | AWG 8 |
| Rated cross-section | 50 mm² |
| Rated current | 0 A |
| Standards | IEC 60947-7-2 |
| Pollution severity | 3 |
| Product information | Qualfiedin acc. IEC 60947-7-2, Can be used for functional equipotential bonding and protective equipotentail bonding Mounting on cable trench with M6x9 screw |





Reviews
There are no reviews yet.