EWS (drainage device), Compensating element, M 25, 5 mm, Polyamide
Technical Specifications:
| Height | 23 mm |
| Height (inches) | 0.906 inch |
| Length | 23 mm |
| Length (inches) | 0.906 inch |
| Net weight | 13.25 g |
| Operating temperature | -20 °C…40 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Certificate no. cable gland (ATEX) | PTB 01 ATEX 1128 X |
| Identification | Ex e II II 2 GD |
| AF size 1 | 30 mm |
| Cable glands | metric |
| External thread | M 25 |
| Inside diameter D2 | 25 mm |
| Length of thread | 5 mm |
| Material | Polyamide |
| Operating temperature range, max. | 40 °C |
| Operating temperature range, min. | -20 °C |
| Pitch of thread | 1.5 mm |
| Protection degree | IP54 |
| Torque for connecting adapter, max. | 5 Nm |
| Torque for connecting adapter, min. | 5 Nm |
| UL 94 flammability rating | V-2 |





Reviews
There are no reviews yet.