PCB plug-in connector, Accessories, Pitch in mm (P): 1.27 mm, Number of poles: 26, Box
Technical Specifications:
| Depth | 6.3 mm |
| Depth (inches) | 0.248 inch |
| Height | 9.9 mm |
| Height (inches) | 0.39 inch |
| Width | 20.01 mm |
| Width (inches) | 0.788 inch |
| Net weight | 0.367 g |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | No SVHC above 0.1 wt% |
| Insulating material | LCP |
| Colour | black |
| Colour chart (similar) | RAL 9011 |
| Moisture Level (MSL) | 1 |
| UL 94 flammability rating | V-0 |
| Contact material | Cu-alloy |
| Storage temperature, min. | -40 °C |
| Storage temperature, max. | 70 °C |
| Operating temperature, min. | -55 °C |
| Operating temperature, max. | 125 °C |
| Packaging | Box |
| VPE length | 122 mm |
| VPE width | 80 mm |
| VPE height | 34 mm |
| IPC conformity | Conformity: The products are developed, manufactured and delivered according international recognized standards and norms and comply with the assured properties in the data sheet resp. fulfill decorative properties in accordance with IPC-A-610 “Class 2”. Further claims on the products can be evaluated on request. |





Reviews
There are no reviews yet.