FieldPower® power distribution box, IP65, glass-fibre reinforced polycarbonate
Technical Specifications:
| Depth | 67 mm |
| Depth (inches) | 2.638 inch |
| Height | 181 mm |
| Height (inches) | 7.126 inch |
| Width | 192 mm |
| Width (inches) | 7.559 inch |
| Net weight | 950 g |
| Storage temperature | -40 °C…85 °C |
| Operating temperature | -40 °C…55 °C |
| RoHS Compliance Status | Compliant without exemption |
| REACH SVHC | Potassium perfluorobutane sulfonate 29420-49-3 |
| SCIP | 5f19cd84-8946-4797-9386-3ac323b95c10 |
| Connection data – contact element power bus | Wire connection method: Insulation displacement connection (IDC) Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 1.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 2.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 2.5 mm² |
| Connection data – contact element Branch / Feed-in | Wire connection method: PUSH IN Blade size of operating tool: 0.6 x 3.5 mm Stripping length: 14 mm Number of poles: 5 Conductor connection cross-section, solid, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, solid, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, max.: 10 mm² Conductor connection cross-section, finely stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, max.: 6 mm² Conductor connection cross-section, finest stranded, min.: 0.5 mm² Conductor connection cross-section with wire end ferrule: Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 12 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/1 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: 8 mm with plastic collar Standard: DIN 46228/4 Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² Type of wire end ferrule: Twin wire-end ferrules Cross-section, min.: 0.5 mm² Cross-section, max.: 6 mm² |
| Material | Polycarbonate, glass fibre reinforced |
| Enclosure material | glass-fibre reinforced polycarbonate |
| Silicone | No |
| Colour | black |
| Protection degree | IP65 |
| UL 94 flammability rating | 5VA |
| Torque for lid screws | 2 Nm |
| Type of mounting | Screw mounting |
| Can be coded | Yes Coded on PE |
| Number of poles | 2 x 5 |
| Number of connections / pole | 1 |
| Rated data acc. to IEC for contact element | Voltage type: AC Number of phases: 3 Standard: IEC 60947-7-1, IEC 60947-7-2 Rated voltage: 800 V Rated impulse withstand voltage: 8 kV Rated current (3 loaded poles): 41 A Rated current (4 loaded poles): 25 A |
| Rated data acc. to UL for contact element | Standard: UL 1059 Note: for use with UL-listed TC-ER cables Conductor connection cross-section, AWG, max.: AWG 10 Conductor connection cross-section, AWG, min.: AWG 14 Rated voltage: 600 V Rated current: 30 A |
| Standards | UL 2237 |





Reviews
There are no reviews yet.